Prokuratorzy chcą zająć 2,5 miliona dolarów w kryptowalucie pochodzącej z oszustwa „pig butchering” – Tajemnicze śledztwo i rekwirowanie środków
Prokuratorzy z USA chcą zająć 2,5 miliona dolarów w kryptowalucie pochodzącej z oszustwa „pig butchering”
Prokuratorzy z USA wszczęli postępowanie mające na celu zarekwirowanie 2,5 miliona dolarów w kryptowalucie, które pochodzą z międzynarodowego oszustwa znanego jako „pig butchering”. Biuro Prokuratora Okręgu Kolumbii podjęło działania wdrożenia postępowania o konfiskatę cywilną w celu odzyskania 2 546 415,01 USDT przekazanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) od zagranicznych sprawców oszustwa kryptowalutowego.
Oszust rzekomo przebywa w Tajlandii, a FBI wspiera proces konfiskaty
Według informacji, oszust, który rzekomo przebywa w Tajlandii, posiada dwa konta, na których znajduje się wspomniana suma USDT. Zarówno FBI, jak i Tajlandzka Policja Królewska popierają proces konfiskaty w celu odzyskania środków.
„Pig butchering” – oszustwa z elementami romansowymi
Oszustwa związane z „pig butchering” często wpisują się w schemat tzw. oszustw miłosnych. W takich sytuacjach sprawcy podszywają się pod potencjalnych partnerów życiowych, budują zaufanie ofiar i namawiają je do inwestowania dużych kwot pieniędzy w pozornie opłacalne schematy.
Zdecydowane działania prokuratorów w celu ochrony ofiar
Prokurator Matthew M. Graves podkreślił determinację biura oraz zobowiązanie do tropienia i rozprawiania się z organizacjami przestępczymi w celu odzyskiwania środków dla poszkodowanych. Z kolei Specjalny Agent FBI Stacey Moy potępił rosnącą liczbę tego typu złożonych oszustw, podkreślając zaangażowanie FBI w zwalczaniu sieci przestępczych tego rodzaju.
Walka z przestępczością – konfiskata jako narzędzie karania i prewencji
Działania konfiskaty prowadzone przez prokuratora pomocniczego Ricka Blaylocka Jr. mają na celu ukaranie sprawców oraz odstraszanie potencjalnych przestępców poprzez odebranie im nielegalnie zdobytych dóbr i rekompensatę dla ofiar, zgodnie z obowiązującym prawem federalnym.
Całe to działanie potwierdza zdecydowane podejście organów ścigania do walki z oszustwami i ochrony interesów pokrzywdzonych, a także sygnalizuje ich zaangażowanie w zwalczanie coraz bardziej wyrafinowanych form przestępczości, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak kryptowaluty, w swoich działaniach.