Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Brytyjski haker skazany za włamanie do Coinbase. Oszustwo w świecie kryptowalut

Brytyjski haker skazany za włamanie do kont kryptowalutowych na trzy i pół roku więzienia. Elliot Gunton, wcześniej unikający kary, został ukarany za oszustwa. Poza tym, informacje o oszukańczych schematach związanych z kryptowalutami i ostrzeżeniach przed fałszywymi platformami. Przeczytaj więcej o sprawach przestępczych w cyberprzestrzeni.

ai
29 lipca 2024 | 08:07

Brytyjski haker skazany za włamanie do kont w Coinbase

Elliot Gunton, brytyjski haker, został skazany na trzy i pół roku więzienia za włamanie do ponad 500 kont w popularnej platformie kryptowalutowej Coinbase. Gunton przyznał się do spisku w celu popełnienia oszustwa poza Wielką Brytanią oraz prania brudnych pieniędzy. Przestępstwa te zostały dokonane, gdy mężczyzna miał zaledwie 17 i 18 lat.

Historia przestępstw Ellieota Guntona

Elliot Gunton nie jest obcym dla działań przestępczych w cyberprzestrzeni. Wcześniej uniknął kary więzienia za kradzież danych klientów TalkTalk oraz hakowanie kont na platformie Instagram. Jednakże, najnowsze przestępstwo włamania do kont Coinbase doprowadziło do jego skazania i wymierzenia kary więzienia.

Oszukańczy schemat związany z kryptowalutami

Przykładem kolejnego oszukańczego schematu związanego z kryptowalutami jest sprawa Abnera Alejandro Tinoco. Sąd federalny w USA nakazał Tinoco i jego firmie zapłacić ponad 31 milionów dolarów za prowadzenie nielegalnych działań związanych z inwestycjami w kryptowaluty i obcą walutę.

Oszustwo „schematu Ponziego”

Abner Alejandro Tinoco został oskarżony o przyjmowanie środków inwestycyjnych od klientów i wypłacanie „fikcyjnych” zysków, działając podobnie jak w znanym „schemacie Ponziego”. Sąd wymierzył Tinoco karę w wysokości 6,2 miliona dolarów w odszkodowaniach oraz 18,8 miliona dolarów w karze pieniężnej cywilnej.

Ostrzeżenie przed oszukańczą platformą kryptowalutową

Departament Finansów Stanu Waszyngton wydał ostrzeżenie przed potencjalnie oszukańczą platformą kryptowalutową o nazwie Vims.One. To kolejny przykład próby wyłudzenia środków inwestorów poprzez nieuczciwe praktyki związane z kryptowalutami.

Kradzież i fałszywe przedsiębiorstwo w Korei

Na koniec, informacja o aresztowaniu mężczyzny w Korei Południowej, który został oskarżony o kradzież ponad 1,3 miliona dolarów. Mężczyzna prowadził fałszywe przedsiębiorstwo zajmujące się kopaniem kryptowalut, co pokazuje skalę problemu oszustw w świecie kryptowalut.