Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Finansowe skandale: oskarżenia i wyroki w branży kryptowalut

Trader Avraham Eisenberg, oskarżony o kradzież na giełdzie Mango Markets, stanie przed sądem, zaś założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, skazany na 25 lat. Terraform Labs Pte. i Do Kwon również winni oszustwa. Sprawy te podkreślają rosnące zainteresowanie i regulacje w sferze kryptowalut, mówiąc o odpowiedzialności za działania na rynkach.

Trader oskarżony o kradzież 110 mln USD na giełdzie Mango Markets stanie przed sądem

Skazany trader, Avraham Eisenberg, oskarżony o kradzież 110 milionów dolarów na giełdzie Mango Markets, czeka na rozpatrzenie sprawy w sądzie w związku z zarzutami dotyczącymi manipulacji kontraktami terminowymi. Incydent miał miejsce 11 października 2022 roku, kiedy to cena swapów gwałtownie wzrosła o 1300% w zaledwie 20 minut.

FTX: Założyciel skazany na 25 lat za oszustwo

Jeden z założycieli giełdy kryptowalut FTX, Sam Bankman-Fried, został skazany na 25 lat więzienia przez federalny sąd w Nowym Jorku za prowadzenie gigantycznego oszustwa finansowego. Sprawa ta rzuca światło na coraz surowsze podejście USA do przestępstw finansowych w obszarze kryptowalut.

Oskarżenie Terraform Labs Pte. i współzałożyciela Do Kwona

W innym zdarzeniu związanym z branżą kryptowalut, firma Terraform Labs Pte. i jej współzałożyciel Do Kwon zostali uznani winnymi oszustwa w procesie cywilnym. Upadek firmy w 2022 roku spowodował straty w wysokości 40 miliardów dolarów dla inwestorów, co stanowi istotny cios dla zaufania do rynków kryptowalutowych.

Sprawa Avrahama Eisenberga: pierwsze sprawdzenie działań USA wobec kryptowalut

Eisenberg, określający siebie jako „zastosowany teoretyk gier”, broni się twierdząc, że jego działania nie były kradzieżą, lecz legalnym wykorzystaniem luki w aplikacji finansów zdecentralizowanych (DeFi). To sprawi, że proces stanie się pierwszym przypadkiem, kiedy amerykańska ława przysięgłych rozpatrzy, jakie transakcje „DeFi” są legalne.

Legalność działań w świecie kryptowalut

Świat kryptowalut opiera się na zasadzie „kod jest prawem”, co oznacza, że działania wirtualnego ekosystemu są zależne od warunków platformy kryptowalutowej. Jednak prokuratorzy podkreślają, że traderzy nie mogą czuć się bezkarni w przypadku manipulacji rynkiem czy oszustw, nawet jeśli nie są wyraźnie zabronione przez regulacje.

Podsumowując, sprawy karne i cywilne dotyczące kryptowalut stają się coraz bardziej widoczne w świetle rosnącej popularności i wartości tych aktywów. Śledzenie postępów w sprawach takich jak ta dotycząca Avrahama Eisenberga może rzucić światło na przyszłe kierunki regulacyjne i sprawiedliwość wobec działań w świecie kryptowalut.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut