Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Hakowanie kont: zatrzymano grupę przestępczą z Ukrainy

Ukraińska policja zatrzymała trzech mężczyzn podejrzanych o hakowanie kont e-maili i Instagram. Przeprowadzono przeszukania i zabezpieczono dowody. Oskarżeni grożą nawet 15 lat więzienia. Technika brute-force jest nadal popularną metodą w cyberprzestępczości, jak pokazał incydent z firmą Mandiant.

Ukraińska policja zatrzymała trzech mężczyzn podejrzanych o przejęcie kont ponad 100 milionów użytkowników internetu

Ukraińska policja we współpracy z prokuraturą regionalną zatrzymała trzech mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat w regionie Charków. Podejrzani działali jako część grupy przestępczej, zajmując się hakowaniem kont e-maili oraz kont na platformie Instagram.

Metody działania grupy przestępczej

Mężczyźni wykorzystywali łatwo odgadniane hasła, aby przejąć kontrolę nad kontami ofiar. Technika brute-force, polegająca na automatycznym testowaniu różnych kombinacji danych logowania, umożliwiła im zdobycie ogromnej liczby skompromitowanych kont w krótkim czasie.

Rola i działania poszczególnych członków grupy

Mimo zamieszkania w różnych częściach kraju, każdy z zatrzymanych pełnił określoną rolę. Organizator grupy dzielił obowiązki między dwoma innymi członkami, którzy zajmowali się tworzeniem baz danych zhakowanych kont. Następnie sprzedawali je na dark web, głównie grupom oszustów, które wykorzystywały je do kolejnych przestępstw.

Przeszukania i zabezpieczenia dowodów

W ramach działań śledczych funkcjonariusze przeprowadzili siedem przeszukań w domach podejrzanych, mieszczących się w regionach Kijów, Odessa, Winnica, Iwano-Frankiwska, Donieck i Kropywnycki. Zabezpieczono ponad 70 sztuk sprzętu komputerowego, 14 telefonów, karty bankowe oraz ponad 3000 dolarów w gotówce.

Oskarżenia i możliwe kary

Trzech mężczyzn obecnie przebywa w areszcie na podstawie części 3 artykułu 28 i części 5 artykułu 361 Kodeksu Karnego Ukrainy. W przypadku skazania grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Popularność technik brute-force

Techniki brute-force wciąż pozostają popularnym sposobem na przejęcie kont online. W styczniu firma badań zagrożeń, Mandiant, ujawniła, że jej własne konto na media społecznościowe zostało zhakowane w podobny sposób. Przestępcy starali się oszukać obserwujących i skierować ich na stronę phishingową, mającą na celu kradzież kryptowalut.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut