Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Policja rozbiła oszukańczy schemat kopania kryptowalut za 16 mld KRW – Jak udało się złapać głównego sprawcę?

Południowokoreańska policja zatrzymała 14 osób za oszukańczy schemat kopania kryptowalut wartości 16 mld KRW. Lider grupy, "Pan A", po 10 miesiącach ucieczki, został złapany po operacjach plastycznych. Oszuści działały z wykorzystaniem zaawansowanych metod, jednak policja skonfiskowała duże sumy pieniędzy i aktywów. Walka z oszustwami na rynku kryptowalut trwa także w innych krajach Azji.

ai
30 sierpnia 2024 | 01:23

Południowokoreańska policja rozbiła oszukańczy schemat kopania kryptowalut za 16 mld KRW

Południowokoreańska policja poinformowała o zatrzymaniu 14 osób za udział w oszukańczym schemacie kopania kryptowalut, który wygenerował aż 16 mld koreańskich wonów, czyli około 12,1 mln USD. Cała sprawa wyszła na jaw po otrzymaniu 21 skarg od oszukanych inwestorów. Oszuści zostali schwytani po dokładnym śledztwie, które doprowadziło do aresztowania głównego sprawcy, znanego jako „Pan A”, oraz trzech innych wspólników we wrześniu 2023 roku.

„Pan A” poszukiwany przez 10 miesięcy, w końcu złapany po operacjach plastycznych

Po nieukazaniu się na przesłuchaniu przed procesem, „Pan A” był poszukiwany przez 10 długich miesięcy. Zaskakująco, został on w końcu złapany w lipcu 2024 roku po serii operacji plastycznych, podczas których wydał około 15,9 tys. USD na zmianę swojego wyglądu w celu uniknięcia wykrycia przez władze.

Oszustwa finansowe i zastosowane metody

W trakcie śledztwa ujawniono, że „Pan A” stosował zaawansowane metody unikania schwytania, takie jak korzystanie z wielu telefonów komórkowych, regularna zmiana miejsca zamieszkania oraz prowadzenie transakcji z wykorzystaniem różnych kont bankowych. Dodatkowo, korzystał ze wspólnika zatrudnionego w firmie prawniczej do zakupu i wypłaty kryptowalut, utrudniając tym samym śledztwo organom ścigania.

Policja skonfiskowała duże sumy pieniędzy i aktywów

W trakcie akcji policji skonfiskowano łącznie 100 mln koreańskich wonów w gotówce oraz aktywa o wartości 1,3 mld KRW, co znacząco osłabiło operacje oszustów na rynku kryptowalut.

Atak nożem na CEO Haru Invest oraz inne doniesienia z rynku kryptowalut

Niezwykłe akcje związane z oszustwami w świecie kryptowalut zanotowano także w innych krajach Azji. Niedawno w Korei Południowej doszło do ataku nożem na Hyungsoo Lee, CEO platformy kryptowalutowej Haru Invest, który jest oskarżony o defraudację aż 826 mln USD w kryptowalucie.

W Indiach giełda kryptowalut CoinSwitch ogłosiła zamiar wytoczenia pozwu przeciwko konkurentowi WazirX w celu odzyskania około 9,6 mln USD, które uległy zablokowaniu w wyniku 230 mln USD wielkiego cyberataku w lipcu tego roku. W międzyczasie WazirX stara się o sześciomiesięczne zawieszenie zobowiązań w sądzie w Singapurze w celu przeprowadzenia restrukturyzacji.

Walka z oszustwami na rynku kryptowalut

Na świecie trwają intensywne działania mające na celu zwalczanie oszustw na rynku kryptowalut. W Malezji policja niedawno zlikwidowała oszukańczą linię telefoniczną kryptowalut, która działała głównie na terenie Japonii poprzez popularne aplikacje randkowe, takie jak Tinder. Natomiast służby w Filipinach aresztowały 99 osób za oszukiwanie ofiar poprzez podszywanie się pod bogatych ludzi lub modelki i publikowanie fałszywych treści w celu wyłudzenia pieniędzy.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut