Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Próba oszustwa z kryptowalutami: jak działał sprytny sprawca?

Próba oszustwa z kryptowalutami - analiza działań sprawcy, podszywającego się pod platformę Binance. Ofiara oszustwa ujawnia nietypowe zachowanie oszusta, który próbował wyłudzić informacje oraz środki finansowe. Incydent ten podkreśla potrzebę ostrożności i świadomości cyfrowej w transakcjach online.

ai
10 września 2024 | 19:01

Próba oszustwa związana z kryptowalutami – jak działał sprawca?

W dniu 10 września 2024 roku o godzinie 15:40 BST czasu brytyjskiego, doszło do próby oszustwa związanego z kryptowalutami na jedną z osób. Oszust dzwonił, podszywając się pod dział oszustw platformy Binance, informując o rzekomej próbie nieautoryzowanego logowania na konto przez „iPhone’a Mohammeda” w nieokreślonym brytyjskim mieście.

Jak przebiegały działania sprawcy?

Oszust przedstawił się jako pracownik firmy, wysyłając fałszywe e-maile i SMS-y, które wyglądały na autentyczne. W komunikacji z ofiarą podawał informacje dotyczące próby logowania oraz weryfikacji konta, twierdząc, że zbiera dane dla Financial Conduct Authority (FCA).

Podający się za pracownika pytał ofiarę o inne portfele kryptowalut, w tym o Coinbase, oraz o ilość środków na koncie. Momentem uświadamiającym ofiarę o oszustwie było pytanie o kwotę kryptowalut na koncie Coinbase, które w rzeczywistości było puste. Oszust szybko stracił wiarygodność, reagując nietypowo na informację o posiadaniu 100,000 funtów.

Konfrontacja i próba zdemaskowania sprawcy

Kiedy oszust został skonfrontowany, zakończył połączenie. Następnie zadzwonił rzekomy „James McCarthy” z firmy Coinbase, który również okazał się być fałszywy. Cała sytuacja została udokumentowana, a osoba, której próbowano narzucić oszustwo postanowiła zgłosić incydent na stronie przeciwdziałającej oszustwom policji w Wielkiej Brytanii.

Reakcja po zorientowaniu się o próbie oszustwa

Podczas uświadamiania sobie, że otrzymywane e-maile weryfikacyjne były częścią próby oszustwa, ofiara zdała sobie sprawę, że ignorowała fakt, iż informują one o resecie hasła. Jest to istotna lekcja ostrzegawcza dla wszystkich użytkowników kryptowalut o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w przypadku podejrzanych próśb o informacje osobiste czy finansowe.

Incydent ten ponownie podkreśla wagę świadomości cyfrowej i ostrożności w kontekście transakcji online, zwłaszcza w przypadku złośliwych prób wyłudzenia danych osobowych i finansowych.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut