Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Szokujące incydenty w świecie kryptowalut: deepfake, scam i ransomware

Deepfake, scam i ataki phishingowe w świecie kryptowalut - zagrożenia, z którymi muszą zmierzyć się użytkownicy. Microsoft odkrył nowe ransomware, a śledczy blockchain prowadzą śledztwo w sprawie ataków na DMM i Poloniex. Ostrożność oraz świadomość stają się kluczowe w walce z cyberprzestępczością.

ai
31 lipca 2024 | 17:58

Deepfake podczas konferencji Bitcoin 2024

Podczas lipcowej konferencji Bitcoin 2024 doszło do incydentu, który skutkował stratami finansowymi dla użytkowników kryptowalut. Deepfake’owa transmisja na żywo, na której wyświetlano fałszywe wystąpienie Elona Muska, skłoniła uczestników do podejmowania nieprzemyślanych decyzji.

Scam związany z deepfake’ami

Scam polegał na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która przekonywała widzów do przesłania Bitcoina na określony adres w zamian za obiecaną podwójną kwotę. Tego typu oszustwa stają się coraz bardziej powszechne i wymagają większej ostrożności ze strony użytkowników kryptowalut.

Atak phishingowy na sieć Ethereum

W wyniku ataku phishingowego posiadacz kryptowaluty stracił ponad 148 000 dolarów, a imponująca suma 82 miliardów MOG została wykradziona z jego portfela. Atakujący wykorzystali lukę w zabezpieczeniach sieci Ethereum, aby uzyskać nieuprawniony dostęp do portfela ofiary.

Śledztwo w sprawie ataków

Zach, śledczy blockchain, doniósł, że środki pochodzące z ataku na DMM z maja tego roku zostały połączone z atakiem na Poloniex z listopada 2023 r. Sugeruje się, że oba incydenty mogą mieć wspólne pochodzenie, co skłania do podejrzeń w stosunku do potencjalnych sprawców.

Nowy schemat ataku ransomware odkryty przez Microsoft

Firma Microsoft ujawniła nowy schemat ataku stosowany przez cyberprzestępców używających ransomware. Atak ten skupiał się na serwerach ESXi i został zneutralizowany dzięki odpowiedniej łatce.

Ransomware jako zagrożenie

Ransomware to forma ataku, w której cyberprzestępcy szyfrują pliki oraz blokują dostęp do urządzenia ofiary, żądając okupu w kryptowalutach w zamian za odblokowanie danych. Tego typu zagrożenia wymagają szczególnej uwagi i zabezpieczeń ze strony użytkowników oraz firm korzystających z kryptowalut.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut