Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Chińska Prokuratura: Walka z przestępczością na blockchainach i w metawersum

Chińska Prokuratura Najwyższa zapowiedziała zdecydowane środki karne wobec przestępców wykorzystujących technologię blockchain oraz projekty związane z metawersum do popełniania przestępstw. Decyzja ta wynika z rosnącej liczby przypadków cyberprzestępczości związanej z kryptowalutami oraz aktywami cyfrowymi.

Pranie pieniędzy i oszustwa inwestycyjne

Rzecznik Chińskiej Prokuratury Najwyższej, Li Xuehui, podczas konferencji prasowej w dniu 23 lutego zauważył znaczący wzrost prania pieniędzy za pomocą kryptowalut, który stał się głównym kanałem nielegalnego wzbogacania się przez przestępców. Dodatkowo dyrektor Czwartej Prokuratury Najwyższej, Zhang Xiaojin, ostrzegł przed oszustwami inwestycyjnymi z wysoką stopą zwrotu i niskim ryzykiem, zachęcając obywateli do uważności w zmieniających się strategiach przestępczych, takich jak np. „pig butchering”.

Oszustwa i karanie przestępców

Technika „pig butchering” polega na manipulacji ofiarą, nakłanianiu jej do inwestycji w złośliwe projekty związane z aktywami cyfrowymi, a następnie ucieczce z ich środkami. W 2023 roku chińskie władze nadmiernie oskarżyły ponad 42 000 osób za udział w oszustwach elektronicznych oraz oszustwach związanych z kryptowalutami.

Sytuacja w Hongkongu

W Hongkongu odnotowano dwukrotny wzrost liczby przestępstw związanych z kryptowalutami od 2021 roku. Władze tego regionu wprowadzają przyjazne przepisy dotyczące kryptowalut w celu standaryzacji lokalnego ekosystemu cyfrowych aktywów oraz ochrony inwestorów. Dodatkowo wprowadzono reżim licencyjny dla zgodnych firm oraz planuje się zgodę na handel spotowymi ETF-ami Bitcoina na lokalnych giełdach.

Surowe zakazy w Chinach

W Chinach od 2021 roku obowiązuje zakaz handlu kryptowalutami oraz kopania. Pomimo tego kraj ten dokonał postępów w zakresie rozwoju cyfrowego juana (CBDC) oraz regulacji dotyczących web3.

Chińska Prokuratura Najwyższa podjęła stanowcze działania mające na celu zwalczanie przestępczości związanej z technologią blockchain oraz metawersum. Wzrost cyberprzestępczości z kryptowalutami wymaga podejmowania skutecznych działań prewencyjnych oraz represyjnych w celu ochrony obywateli oraz stabilności rynku finansowego.