Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Chińska Prokuratura Najwyższa (SPP) walczy z cyberprzestępczością wykorzystującą blockchain i metawersum

Chińska Prokuratura Najwyższa (SPP) intensyfikuje działania mające na celu zwalczanie rosnącej liczby przestępstw internetowych, w tym tych wykorzystujących technologię blockchain oraz projekty związane z metawersum. Wiceprokurator generalny SPP, Ge Xiaoyan, zwrócił uwagę na alarmujący wzrost cyberprzestępczości dokonywanej poprzez wykorzystanie blockchainów i w metawersum, w tym wykorzystanie kryptowalut do prania brudnych pieniędzy.

Wzrost przypadków cyberprzestępczości w Chinach

Według danych SPP, oskarżenia związane z oszustwami telekomunikacyjnymi oraz innymi formami cyberprzestępczości wzrosły o 64% rok do roku. W okresie styczeń–listopad prokuratury oskarżyły 280 000 osób w przypadkach związanych z cyberprzestępczością, co stanowi wzrost o 36% rok do roku i 19% wszystkich rozpatrywanych przestępstw.

Ostrzeżenie przed oszustwami związanymi z kryptoekonomią

Zhang Xiaojin z Czwartej Prokuratury SPP ostrzegł także przed oszustwami inwestycyjnymi w lokalnej kryptoekonomii. Chińskie władze podejmują zdecydowane działania mające na celu zwalczanie przestępstw związanych zarówno z blockchainem, jak i metawersem, z jednoczesnym dążeniem do ograniczenia wpływu oszustw finansowych i prania brudnych pieniędzy.

Regulacje dotyczące kryptowalut w Chinach i Hongkongu

Chiny kontynuują intensywne starania mające na celu walkę z nielegalnym wykorzystaniem kryptowalut, przy jednoczesnym umożliwianiu rozwoju nowych technologii finansowych. W odróżnieniu od Chin, Hongkong przyjmuje bardziej przyjazne regulacje dotyczące kryptowalut.

Działania Banku Ludowego Chin w zakresie regulacji kryptowalut

Bank Ludowy Chin (PBoC) aktywnie analizuje kwestie regulacji kryptowalut oraz finansów zdecentralizowanych (DeFi). W swoim najnowszym raporcie o stabilności finansowej, PBoC ogłosił środki mające na celu wzmocnienie działań przeciwko akceptacji kryptowalut w Chinach, dążąc do lepszej współpracy między różnymi sektorami w zwalczaniu nielegalnej aktywności związanej z kryptowalutami w kraju.

Ban na transakcje kryptowalutowe w Chinach

Mimo wprowadzonego zakazu praktycznie wszystkich transakcji kryptowalutowych oraz wydobycia kryptowalut, Chiny nadal pozostają jednym z głównych centrów wydobycia kryptowalut na świecie. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji związanej z regulacjami dotyczącymi kryptowalut oraz walki z cyberprzestępczością w Chinach.