„2024: Co przyniesie halving Bitcoina dla rynku kryptowalut?”


Halving Bitcoina – istotny moment dla rynku kryptowalut w 2024 roku

Halving Bitcoina to wydarzenie, które ma miejsce co cztery lata i polega na zmniejszeniu nagrody, jaką otrzymują górnicy za wydobycie nowych bloków w sieci Bitcoin. Kolejne halvingi mają istotne znaczenie dla całego rynku kryptowalut, a zgodnie z prognozami, w 2024 roku spodziewane jest, że to wydarzenie znów wzbudzi duże zainteresowanie inwestorów.

Poprzednie halvingi Bitcoina

Dotychczasowe trzy halvingi Bitcoina miały miejsce w latach 2012, 2016 i 2020 roku. Pierwszy halving zmniejszył nagrody dla górników z 50 BTC do 25 BTC, drugi z 25 BTC do 12,5 BTC, a ostatni, który miał miejsce 11 maja 2020 roku, do 6,25 BTC. Każde z tych wydarzeń wpłynęło na rynek kryptowalut, generując wzloty cenowe, ale także spadki.

Prognozy Steno Research dotyczące nadchodzącego halvingu

Analitycy z Steno Research sugerują, że nadchodzący halving Bitcoina może przynieść podobne efekty do tych zaobserwowanych po poprzednich halvingach. Istnieje spodziewanie, że cena Bitcoina może wzrosnąć przed samym wydarzeniem, jednak po halvingu może spaść poniżej poziomu sprzed zmiany nagrody dla górników.

Według analiz Steno Research, cena Bitcoina może pozostawać poniżej poziomu sprzed halvingu przez okres pierwszych 90 dni po zmianie nagrody, a konkretnie o 8,4% niższa. Obecnie nagrody za wydobycie Bitcoina są najwyższe w historii, co może skłonić górników do stopniowej sprzedaży posiadanych kryptowalut, co z kolei może wpłynąć na korektę cen po pewnym czasie.

Halving jako katalizator wzrostu

Halving Bitcoina jest postrzegany jako moment, w którym zmniejsza się presja sprzedaży ze strony górników, co często staje się katalizatorem dla wzrostu ceny tej kryptowaluty. Po sama zmianie nagrody, można spodziewać się zwiększonego zainteresowania i wzrostu w szerokim ekosystemie Web3.

Cena Bitcoina na chwilę obecną

W chwili obecnej, cena Bitcoina wynosi $71,563, notując 3,8% wzrost w ciągu ostatnich 24 godzin. To tylko jedna z wielu zmian cenowych, jakie mogą pojawić się na rynku kryptowalut, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się halvingu Bitcoina w 2024 roku.

Źródło: https://steno-research.com