Spadek mocy obliczeniowej bitcoina po halvingu – jakie konsekwencje dla rynku?
Analitycy Galaxy Digital prognozują spadek mocy obliczeniowej sieci bitcoina związany z nadchodzącym halvingiem
Według analityków z firmy Galaxy Digital, wraz z nadchodzącym halvingiem bitcoina planowanym na kwiecień, od 15% do nawet 20% mocy obliczeniowej sieci może zostać wyłączonych. Obecnie hash rate sieci bitcoina wynosi około 515 eksahashes na sekundę (EH/s). Zmniejszenie nagrody za blok z 6,25 BTC do 3,125 BTC może skutkować wyłączeniem specjalistycznych układów scalonych (ASIC) wykorzystywanych do miningu.
Intensyfikacja wydatków firm górniczych
Przewidywany spadek mocy obliczeniowej o 15-20% może skłonić niektórych operatorów do dostosowania swoich maszyn do efektywniejszej pracy lub przeniesienia ich w miejsca z tańszym dostępem do energii. Firma Riot Platforms zadeklarowała zakup 66 560 maszyn MicroBT za 290,5 mln dolarów, a także uzyskała opcję na dodatkowe 265 000 sztuk. W planach modernizacji floty firmy Bitfarms znajduje się dodanie 36 000 maszyn Bitmain T21 w celu zwiększenia mocy obliczeniowej.
Prognozy ekspertów dotyczące spadku mocy obliczeniowej po halvingu
Prognozy wskazują na możliwość spadku mocy obliczeniowej o około 12% w maju, co może być rezultatem wzrostu ceny bitcoina do około 57 500 USD po halvingu. Specjalista Chase White z Compass Point Research & Trading zauważa, że firmy górnicze posiadające niski poziom długu, ekonomiczne koszty energii oraz sprawne floty górnicze będą w lepszej pozycji w obliczu potencjalnego spadku mocy obliczeniowej.
Możliwe trudności dla prywatnych operatorów mocy obliczeniowej
Analitycy zwracają uwagę, że przed halvingiem mogą pojawić się wyzwania dla prywatnych operatorów mocy obliczeniowej, zwłaszcza tych z wyższymi kosztami energii. Ciężar zwiększonych wydatków firm górniczych może być odczuwalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy poprzedniego roku na zakupy maszyn górniczych wydano 1,2 mld USD.