Bitcoin w górę – co stoi za rekordowymi cenami?


Bitcoin bije rekordy cenowe

Ostatnio Bitcoin przebił poziom 71 000 dolarów, ustanawiając nowe wszechczasowe maksima po raz drugi w swojej historii. To wydarzenie przynosi wiele zmian na rynku kryptowalut i inwestycji.

Wpływ spot Bitcoin ETFs na wzrost cen

Pojawienie się spot Bitcoin ETFs w USA wpłynęło na dynamiczny wzrost bitcoina, dzięki czemu te fundusze zdobyły znaczną ilość kryptowalut. Obecnie spot Bitcoin ETFs w USA nabyły dodatkowe 177 000 bitcoinów, dołączając do 621 000 trzymanych przez Grayscale’s Bitcoin Trust. Razem te fundusze zarządzają około 4% wszystkich bitcoinów znajdujących się w obiegu, co pokazuje rosnące zainteresowanie instytucjonalne kryptowalutami.

Nadchodzące wydarzenie – halving Bitcoina

Planowane na kwiecień wydarzenie halvingu bitcoina spowoduje zmniejszenie codziennego wydobycia nowych bitcoinów, potencjalnie wpływając na cenę. Halving skutkuje zmniejszeniem nagrody za blok dla górników z 12,5 do 6,25 bitcoinów na blok. Górnicy obecnie zabezpieczają zyski przed nadchodzącym halvingiem, co skutkuje wzrostem wypływów z portfeli górniczych od czasu uruchomienia ETFs.

Skok cen złota

Nie tylko Bitcoin notuje rekordowe wzrosty cen. Cena złota też wzrosła powyżej 2 187 dolarów za uncję, w związku z malejącym dolarem amerykańskim i rentownością obligacji skarbowych. Zarówno wzrost bitcoina, jak i złota odzwierciedlają poszukiwanie przez inwestorów alternatywnych aktywów w niepewnych czasach gospodarczych.

Wzrost zainteresowania instytucjonalnego

Wzrost zarówno Bitcoina, jak i złota odzwierciedla dążenie inwestorów do poszukiwania alternatywnych aktywów w niepewnych czasach gospodarczych. Instytucje finansowe coraz chętniej alokują środki w Bitcoina i inne kryptowaluty, co prowadzi do dalszej aprecjacji cen.