Bitcoin zbliża się do rekordowej ceny – co stoi za tą niezwykłą tendencją?


Bitcoin przekroczył 69 000 dolarów – co skłoniło do wzrostu ceny?

Bitcoin osiągnął wartość powyżej 69 000 dolarów w czwartek, co stanowi wzrost o 5% w ciągu ostatnich 24 godzin i aktualnie utrzymuje się na poziomie 69 139 dolarów. Głównym powodem tego skoku jest zbliżające się halving w sieci Bitcoin.

Co to jest halving Bitcoina?

Halving Bitcoina to istotne zdarzenie sieciowe, które polega na zmniejszeniu ilości BTC, jaką górnicy otrzymują za wyprodukowanie nowego bloku. Kolejne wydarzenie tego typu jest planowane na 20 kwietnia i już teraz wpływa na cenę Bitcoina, która w marcu sięgnęła nowego historycznego szczytu – 73 737 dolarów.

Dynamiczny rozwój ceny Bitcoina

Bitcoin odnotował dynamiczne wzrosty cenowe, zwłaszcza od momentu ustanowienia poprzedniego historycznego rekordu w listopadzie 2021 roku. Obserwowane skoki cen są związane zarówno z oczekiwaniami na halving, jak i z ogólnym wzrostem aktywności i popytu na tę kryptowalutę.

Reakcja rynku kryptowalut na wzrost Bitcoina

Wzrost cen Bitcoina wywołał także podobne reakcje na rynku innych kryptowalut. Ethereum wzrósł o prawie 4% osiągając 3 415 dolarów, Dogecoin zyskał 6% dochodząc do 0,186 dolarów, a Binance Coin był największym zyskującym wśród 10 największych kryptowalut, z 8% wzrostem do 597 dolarów.

Wzrost cen Bitcoin podbija także inne kryptowaluty

Dwie z największych zyskujących kryptowalut wśród pierwszej setki według kapitalizacji rynkowej mają silne powiązania z Bitcoi ORDI, token stworzony poprzez protokół Bitcoin Ordinals, zyskał niemal 15% osiągając cenę powyżej 64 dolarów. Natomiast Bitcoin Cash, fork Bitcoina, odnotował około 12% wzrostu do 644 dolarów po własnym halvingu w tym tygodniu.