Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Chińczycy oskarżeni o pranie pieniędzy z kryptowalut: szokujące szczegóły działania


Chińscy obywatele oskarżeni o oszustwo z kryptowalutami na miliony dolarów

Dwaj obywatele chińscy zostali oskarżeni przez Departament Sprawiedliwości USA o zorganizowanie oszustwa związane z kryptowalutami, które przyniosło co najmniej 73 miliony dolarów w wypranych środkach. Li i Zhang, główni podejrzani, stoją przed zarzutami prania pieniędzy oraz międzynarodowego prania pieniędzy.

Oszustwa związane z kryptowalutami

Oskarżeni mieli instruować współsprawców w zakładaniu kont bankowych na nazwę firm typu „shell companies” oraz pranie pieniędzy z oszustw inwestycyjnych związanych z kryptowalutami. Jedną z używanych technik było długoterminowe oszustwo inwestycyjne „pig butchering”, które polega na zwabianiu ofiar do schematów związanych z kryptowalutami.

Pranie pieniędzy na ogromną skalę

Według DOJ, ofiary oszustw zostają namówione do przelania milionów dolarów na konta w Stanach Zjednoczonych firm „shell companies” założonych przez podejrzanych. Środki te trafiają następnie na konta za granicą, gdzie konwertowane są na Tether (USDT) i deponowane do portfeli kontrolowanych przez Li i Zhang. Mimo 73 milionów dolarów oskarżonych o pranie pieniędzy, na portfel związany z nimi zdeponowano ponad 341 milionów „wirtualnych aktywów”.

Wzmożone działania służb policyjnych w zwalczaniu przestępczości internetowej

Aresztowanie podejrzanych było możliwe dzięki współpracy międzynarodowej służb policyjnych, które angażują się w zakłócanie ekosystemu przestępczości internetowej i zwalczanie oszustw we wszystkich sektorach finansowych. Departament Sprawiedliwości USA zaostrzył również działania ścigania przestępstw związanych z kryptowalutami, podobnie jak decydenci w innych krajach.

Elizabeth Warren apeluje o działania w sprawie wykorzystania kryptowalut

Elizabeth Warren, długoletnia krytyk kryptowalut, zaapelowała o raportowanie przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego i Departament Sprawiedliwości na temat wykorzystania kryptowalut w ułatwianiu rozprzestrzeniania nielegalnego materiału związanego z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (CSAM). Wzrost działań prawnych wobec osób związanych z kryptowalutami jest zauważalny od skazania Sama Bankmana-Frieda oraz założyciela Binance w związku z praniem pieniędzy.