Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Decentralized Identity (DID) – Tajemniczy świat zdecentralizowanej tożsamości”


Decentralized Identity (DID) – Nieznane, lecz obiecujące rozwiązanie

Decentralized Identity (DID), czyli zdecentralizowana tożsamość, to pojęcie, które od kilku lat budzi coraz większe zainteresowanie w świecie kryptowalut i blockchain. Pomimo tego, że istnieją protokoły skupiające się na DID, wciąż pozostają one w cieniu, niszowych społeczności. Jednakże dzięki programom edukacyjnym i inicjatywom takim jak Gitcoin Grants, świadomość na temat potencjału DID zaczyna się stopniowo zwiększać.

Gitcoin Grants – Promowanie wiedzy o DID

Jednym z programów, który pomaga w rozpowszechnianiu informacji na temat Decentralized Identity, jest Gitcoin Grants. Aktualnie trwa GG Round 19, podczas którego istnieje możliwość zgłoszenia pomysłów związanych z rozwojem technologii blockchain. Dodatkowo, na platformie Gitcoin funkcjonuje wątek poświęcony zwiększaniu wyniku w Gitcoin Passport poprzez udział w różnych projektach i inicjatywach związanych z DID.

Mniej znane projekty DID powiązane z Gitcoin Passport

Pomimo mniejszej popularności, istnieje kilka interesujących projektów z obszaru Decentralized Identity, które mają potencjał wspomóc użytkowników w maksymalizacji swojego wyniku Unique Humanity Score w Gitcoin Passport. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Idena: Projekt założony w 2019 roku, wykorzystujący Proof-of-Person, który pozwala na anonimowe potwierdzenie unikalności każdego uczestnika sieci.
  • Civic: Twórcy Civic Pass, narzędzia do zarządzania tożsamością onchain, gdzie konieczna jest weryfikacja poprzez wideo-selfie.
  • Holonym: Młody projekt, oferujący rozwiązania odporne na ataki Sybil, oparte na technologii ZK-SNARKS.
  • Phi: Protokół zachęcający do eksploracji i wykonywania zadań w zamian za punkty, które mogą zwiększyć wynik w Gitcoin Passport.
  • Philately: Działanie związane z badaniem i kolekcjonowaniem znaczków, które promuje aktywność w Gitcoin Grants Round 19 oraz eksplorację różnych protokołów związanych z web3.
  • BanklessDAO: Silnik edukacyjny i medialny wspierający osiągnięcie niezależności finansowej poprzez kryptowaluty.

Warto zauważyć, że artykuł służy wyłącznie celom edukacyjnym i nie zawiera porad finansowych. Zapraszamy do zgłębiania tematu Decentralized Identity oraz eksploracji innowacyjnych projektów z tym związanych.