Ethereum po hard forku Londyn: Wypalonych 3,46 miliona etherów – co to oznacza dla przyszłości kryptowaluty?


Ethereum: Spalone środki po hard forku Londyn

Sieć Ethereum odnotowała spłonie prawie 3,46 miliona etherów od wprowadzenia hard forka Londyn 5 sierpnia 2023 roku, co przekłada się na imponującą wartość wypalonych środków w wysokości 6,68 miliarda dolarów. Poznajmy bliżej to zjawisko oraz jego konsekwencje dla drugiej co do wielkości kryptowaluty na świecie.

Spalanie etheru od hard forka Londyn

Od czasu implementacji hard forka Londyn minęło 23 miesiące, w ciągu których średnio spalano ponad 146 000 ethereum miesięcznie. Propozycja ulepszenia Ethereum (EIP) 1559 jest głównym czynnikiem, który spowodował stałe spalanie części opłaty transakcyjnej na sieci Ethereum. Dzięki temu do tej pory spalono ponad 3,46 miliona etherów, usuwając z rynku wartość w wysokości 6,68 miliarda dolarów.

Największe spalenia etheru

Spalanie etheru miało różne źródła. Regularne transfery ETH były odpowiedzialne za największe spalenie, osiągając poziom blisko 300 000 ETH. Transakcje związane z NFT na platformie Opensea przyczyniły się do spalenia ponad 230 000 etherów, natomiast Uniswap v2 doprowadził do spalenia niemal 200 000 ETH. Transakcje związane z Tether spaliły ponad 150 000 ETH, co ilustruje różnorodność procesów generujących spalanie etheru.

Stała wartość w obiegu

Po implementacji EIP-1559, obiegowa ilość etheru wynosi około 120 201 621 ETH o wartości około 232,53 miliarda dolarów. Warto zauważyć, że od czasu The Merge 15 września 2022 r. sieć Ethereum przeszła z blockchainu proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS). Gdyby nie doszło do The Merge, sieć wygenerowałaby 6,5 miliona etheru, co podkreśla zmianę w ekonomii kryptowaluty.

Przyszłość Ethereum

Z kontynuacją ścieżki deflacyjnej można przewidywać dalszy wpływ na przyszłość sieci Ethereum. Spalanie etheru zyskuje na znaczeniu jako jeden z kluczowych elementów ekonomii kryptowaluty oraz mechanizmu kontrolowania podaży. Dynamika tych procesów będzie miała istotny wpływ na dalszy rozwój i wartość Ethereum na tle innych kryptowalut na rynku.