Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Halving Bitcoina: Co to oznacza dla przemysłu kryptowalut?

Halving Bitcoina - istotne zjawisko w świecie kryptowalut, które ma miejsce co 4 lata. Oczekiwane konsekwencje dla górników i bezpieczeństwa blockchaina. Po halvingu spodziewana większa rola infrastruktury warstwy drugiej dla rozwoju Bitcoina. Nowe aktywa, DeFi i staking jako szanse dla branży kryptowalut.

Halving Bitcoina – Co to właściwie oznacza?

Halving Bitcoina, czyli zmniejszenie nagrody za blok dołóżony do blockchaina, to zjawisko, które ma miejsce co 210 000 bloków, czyli około co cztery lata. Spodziewane jest, że kolejny halving Bitcoina nastąpi w drugiej połowie kwietnia tego roku. Jest to istotne zdarzenie, które ma wpływ na całą branżę kryptowalut.

Bitcoin – Cyfrowe złoto z ograniczoną podażą

Bitcoin jest nazywany często „cyfrowym złotem” ze względu na jego charakterystykę podobną do tego kruszcu. Bycie cyfrowym odpowiednikiem złota zawdzięcza m.in. maksymalnemu ograniczeniu podaży, które wynosi 21 milionów monet. Po osiągnięciu tej liczby, nie będą już więcej tworzone nowe bitcoiny.

Oczekiwane skutki halvingu

Istnieje obawa, że po zbliżającym się halvingu dochody górników, czyli osób zajmujących się wydobyciem kryptowalut, znacząco spadną. Max Chamberlin zwraca uwagę, że wiele firm zajmujących się wydobywaniem bitcoina może stać się nieopłacalnych po przeprowadzeniu tego procesu.

Bezpieczeństwo blockchaina pod znakiem zapytania

Niskie opłaty transakcyjne oraz potencjalne odejście górników z sieci mogą zagrażać ogólnej bezpieczeństwu blockchaina. Istnieje obawa, że zmniejszenie nagród za bloki może wpłynąć negatywnie na stabilność systemu.

Nowe aktywa związane z Bitcoinem jako szansa dla górników

Na horyzoncie pojawiły się jednak nowe aktywa związane z Bitcoinem, takie jak ordinały i Runes. Ich integracja może wpłynąć pozytywnie na górników, zwiększając przychody z opłat transakcyjnych, co stanowiłoby dodatkowe źródło dochodu dla uczestników sieci.

Rozwój ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji

Integracja aktywów w usługi DeFi (Decentralized Finance) poprzez rozwiązania warstwy drugiej Bitcoina może przynieść korzyści w postaci bardziej złożonego ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji. Jest to krok w kierunku rozwoju nowych możliwości związanych z wykorzystaniem kryptowalut.

Staking Bitcoina jako rozwiązanie

Protołu stakingu Bitcoina opracowany przez firmę Babylon ma za zadanie zmniejszyć obawy związane z obniżeniem nagród dla górników. Staking, czyli trzymanie określonych ilości kryptowalut na portfelu w celu zabezpieczenia sieci, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Zależność Bitcoina od infrastruktury warstwy drugiej

Po halvingu w tym roku spodziewa się większej zależności Bitcoina od infrastruktury warstwy drugiej. Trust Machines planuje zbudować zdecentralizowaną ekonomię opartą na Bitcoinie, gdzie transakcje po halvingu będą coraz bardziej polegać na infrastrukturze warstwy drugiej, co może przynieść nowe możliwości dla rozwoju kryptowalut.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut