„Mroczny świat LockBit: Rosyjski obywatel liderem gangu ransomware”


Rosyjski obywatel Dmitry Khoroszew liderem gangu ransomware LockBit

Międzynarodowa koalicja agencji policyjnych, w skład której wchodzą m.in. amerykańskie Biuro Śledcze FBI oraz brytyjska Narodowa Agencja Przestępczości, podjęła działania mające na celu przywrócenie działalności strony Dark Web grupy LockBit, notorycznego gangu zajmującego się ransomware. Strona ta została wcześniej zakłócona przez koalicję i wyłączona w bieżącym roku.

Dmitry Khoroszew – rzekomy lider LockBit

Według informacji przekazanych przez brytyjską Narodową Agencję ds. Przestępczości, rzekomym liderem grupy LockBit jest rosyjski obywatel Dmitry Khoroszew. Oficjalna strona Dark Net LockBit powróciła online z nowymi treściami sugerującymi, że władze planują ujawnić dalsze informacje o działaniach hakerów.

Operacja Cronos przeciwko LockBit

Po ogłoszeniu „Operacji Cronos” przeciwko LockBit w lutym, rzekomy lider grupy, identyfikowany jako Dmitry Khoroszew, szydził z organów ścigania, twierdząc, że skala skutków jego likwidacji jest przesadzona. Koalicja sił porządkowych ogłosiła przejęcie strony LockBit, zablokowanie jej oraz zastąpienie treścią mającą na celu zastraszenie hakerów.

Historia i działalność LockBit

LockBit został wykryty po raz pierwszy w 2019 roku i stał się jednym z najbardziej aktywnych grup ransomware na świecie, przynosząc swym członkom miliony dolarów z okupów. Ostatnio kolektyw hakerski vx-underground ujawnił informacje sugerujące, że personel administracyjny LockBit twierdzi, iż działania policji są nieprawdziwe. Grupa pozostaje bardzo odporna, powracając z nową stroną Dark Web i regularnie aktualizując ją z informacjami o rzekomych ofiarach.

Podsumowanie

Mimo prób likwidacji oraz zablokowania działalności LockBit, grupa ta nadal pozostaje aktywna i jest w stanie kontynuować swoje szkodliwe działania. Prace policyjne ukierunkowane na zwalczanie ransomware są jednak kontynuowane, co może skutkować kolejnymi interwencjami mającymi na celu zahamowanie działań przestępczych w internecie.