Nadchodzący halving Bitcoin: Czy firmy górnicze są w niebezpieczeństwie?


Halving Bitcoin: Szansa czy zagrożenie dla firm górniczych

Coroczne wydarzenie halvingu Bitcoin budzi wiele emocji i kontrowersji w świecie kryptowalut. Kolejne zmniejszenie o połowę nagród blokowych zawsze stawia pod znakiem zapytania opłacalność wydobycia kryptowaluty. Jakie wyzwania czekają firmy górnicze po zbliżającym się halvingu?

Opłacalność po halvingu

Według Laurenta Benayoun, CEO Acheron Trading, spodziewane zmniejszenie nagród blokowych zrekompensują rosnące opłaty sieciowe. Po poprzednich halvingach mniejsze firmy górnicze były zmuszone zakończyć swoją działalność z powodu obniżenia nagród blokowych. Jednakże po halvingu w 2024 roku, wzrost opłat sieciowych wsparty przez inskrypcje Ordinals i finanse zdecentralizowane na bazie Bitcoin (BTCFi) ma zapobiec bankructwom firm górniczych.

Wzrost opłat sieciowych

Obecnie średnia opłata za transakcję Bitcoin wynosi 4,88 USD, co oznacza wzrost o 86% w ciągu ostatniego roku. Firmy górnicze będą zazwyczaj opłacalne przy cenie Bitcoin powyżej 70 000 USD. Mimo spadku ceny Bitcoina o 4,3% w poprzednim tygodniu do 66 851 USD, perspektywy na wzrost opłat sieciowych nadal są obiecujące.

Efektywność energetyczna

Decydującym czynnikiem wpływającym na opłacalność firmy górniczej będzie jakość i efektywność energetyczna jej sprzętu górniczego. Data 6 marca, kiedy cena Bitcoina wzrosła powyżej 69 200 USD, przyniosła drugi najlepszy wynik w historii przychodów z wydobycia Bitcoinów.

Perspektywy zmian

Dzięki wzrostowi ceny Bitcoina i rosnącym opłatom sieciowym, mniej firm górniczych będzie zmuszonych do zakończenia działalności w porównaniu z poprzednimi cyklami. Zmiana ta daje nadzieję na stabilizację rynku górniczego i wzrost zainteresowania wydobyciem kryptowalut.