Nadchodzący halving Bitcoina: jak wpłynie na cenę kryptowaluty?


Czy cena Bitcoina uwzględnia już nadchodzący halving?

Według sugestii Freda Thiela, CEO Marathon Digital Holdings, największej amerykańskiej firmy zajmującej się kopaniem kryptowalut, nadchodzący halving Bitcoina może być już częściowo uwzględniony w obecnych cenach. Halving, czyli zmniejszenie nagród dla kopaczy oraz obniżenie podaży, ma nastąpić w połowie kwietnia.

Wpływ zatwierdzenia ETF-ów na cenę Bitcoina

Thiel przypisuje niedawny wzrost Bitcoina do rekordowych wartości częściowo zatwierdzonych spotowych ETF-ów, co przyciągnęło zwiększony kapitał na rynek. Mimo że rola zatwierdzenia ETF-ów była istotna dla obecnych dynamicznych zmian cen, Thiel sugeruje, że potencjalny dalszy wzrost Bitcoina może być możliwy nawet po halvingu.

Proces halvingu Bitcoina

Przed halvingiem przewiduje się zmniejszenie podaży Bitcoina o około 450 BTC dziennie oraz redukcję nagród dla kopaczy za produkcję bloków o połowę, z 6,25 BTC do 3,125 BTC. Thiel szacuje, że po halvingu koszt wydobycia Bitcoina dla Marathona wynosiłby około 46 000 USD na Bitcoinie, aby zachować rentowność.

Aktualne wartości rynkowe

Obecna cena Bitcoina wynosi około 68 826 USD, a całkowita wartość rynku kryptowalut sięga 2,57 biliona dolarów. Wartość akcji MARA Marathon spadła o ponad 20% od początku roku. Mimo to Thiel wyraził entuzjazm co do nadchodzącego halvingu, sugerując pozytywne nastawienie do wzrostu cen przed tym ważnym wydarzeniem.