Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Operacja ratunkowa: Indie uratowały obywateli z niewoli w Kambodży


Rząd indyjski uratował obywateli z niewoli w Kambodży

Rząd Indii przeprowadził operację ratunkową, mającą na celu ocalenie około 250 obywateli, którzy byli przetrzymywani w niewoli w Kambodży. Porwani byli zmuszani do prowadzenia oszustw internetowych, co stanowiło naruszenie ich podstawowych praw oraz godności.

Schemat wykorzystywania obywateli do oszustw online

Poszkodowani obywatele zostali zatrudnieni pod przykrywką legalnej pracy, jednak zostali zmuszeni do wykonywania nielegalnych działań w cyberprzestrzeni. Grupy przestępcze wykorzystywały ich do oszustw online, takich jak tzw. „romansowe oszustwa”, podczas których ofiary były zmanipulowane, aby inwestować w fikcyjne firmy kryptowalutowe.

Współpraca z władzami Kambodży i agencjami indyjskimi

Indie obecnie współpracują z władzami Kambodży oraz indyjskimi agencjami, aby rozprawić się z osobami odpowiedzialnymi za ten zorganizowany przestępczy schemat. Raport Interpolu określił tę sytuację jako oszustwa sfinansowane handlem ludźmi na dużą skalę, co wymaga pilnego podjęcia działań.

Śledztwo w sprawie kryptowalut

Według firmy Chainalysis, związanej z jedną z grup przestępczych z Mjanmy, portfele kryptowalutowe wykorzystywane w oszustwach online zarejestrowały kwotę około 100 milionów dolarów. Podejrzewa się, że część tych środków pochodziła z wpłat okupu, które były wypłacane przez rodziny pokrzywdzonych pracowników.

Zagrożenie dla kryptowalut

Firma Chainalysis zauważyła, że cyberprzestępcy wykorzystują funkcję w Ethereum zwaną CREATE2, aby omijać zabezpieczenia i uzyskiwać nieautoryzowany dostęp do środków. Ataki polegają na wprowadzeniu użytkowników w błąd, zmuszając ich do zatwierdzania transakcji dla inteligentnych kontraktów, co otwiera drogę do kradzieży kryptowalut.

Wnioski: Sprawa wykorzystania obywateli do oszustw online oraz handlu ludźmi na dużą skalę wymaga zdecydowanej reakcji w ramach śledztwa i współpracy międzynarodowej. To także ostrzeżenie dla użytkowników kryptowalut o rosnącym zagrożeniu ze strony cyberprzestępców, którzy stale doskonalą swoje techniki ataków.