Oskarżony za wymuszenie pół miliarda dolarów – sprawca grupy ransomware LockBit


Amerykańscy urzędnicy oskarżają organizatora ransomware LockBit o wymuszenie pół miliarda dolarów

31-letni Dmitry Khoroshev został uznany za głównego sprawcę grupy ransomware LockBit, która działała na skalę międzynarodową. Khoroshev odpowiedział za rozwój kodu i rekrutację współpracowników do przeprowadzania ataków ransomware, które doprowadziły do wyłudzenia co najmniej 500 milionów dolarów od ponad 2 500 ofiar z ponad 120 krajów.

Fortuna Khorosheva: 100 milionów dolarów w kryptowalutach

Khoroshev otrzymywał 20% każdej wpłaty okupu, co w sumie przyniosło mu ponad 100 milionów dolarów w kryptowalutach tylko w ciągu czterech lat. Departament Sprawiedliwości USA podkreślił, że sprawcy grup ransomware ponoszą odpowiedzialność za straty, które obejmują utracone zyski ofiar, koszty reakcji na incydenty oraz odzyskiwanie okupu, sięgające miliardów dolarów.

Interwencja służb: likwidacja infrastruktury LockBit

W lutym służby policyjne przeprowadziły międzynarodową operację, która zlikwidowała infrastrukturę LockBit, co skutecznie zatrzymało operacje grupy. Mimo prób odbudowy działalności, grupa funkcjonuje obecnie na niskim poziomie i korzysta z nowej strony do publicznego upubliczniania ofiar oraz fałszywego przypisywania sobie zasług za przestępstwa innych.

Spadek aktywności LockBit w Wielkiej Brytanii

Skutki interwencji służb można zaobserwować w Wielkiej Brytanii, gdzie ataki LockBit zmniejszyły się o 73% od końca lutego. Obecne incydenty są dokonywane przez mniej wyrafinowanych sprawców o mniejszym wpływie niż wcześniej, co daje nadzieję na zmniejszenie zagrożenia związanego z ransomware.