Oszustwa inwestycyjne w kryptowaluty w Indiach: Dramatyczny przypadek Naveda Alama


Nowe oszustwa związane z inwestycjami w kryptowaluty w Indiach

Indie, będące jednym z największych rynków kryptowalutowych, doświadczają obecnie nowego rodzaju oszustw, które znacząco zagrażają inwestorom. W ostatnim incydencie Naved Alam stracił około 3000 dolarów, czyli około 2.5 lakhs INR, w wyniku podszywania się przez oszustów pod rekruterów pracodawców.

Jak doszło do oszustwa?

Oszuści, udając rekruterów, skontaktowali się z Alamem oferując mu rolę projektanta produktu związaną z aplikacją do komunikacji web3 o nazwie 'SocialSpectra’. Następnie, skłonili go do przeprowadzenia rozmowy na platformie Discord, gdzie podając się za pracodawców, podali link, który okazał się złośliwym oprogramowaniem.

Malware ten wyczyścił portfel Phantom Alama, likwidując jego aktywa zdeponowane na platformie defi Kamino Finance, powodując tym samym znaczną stratę finansową dla inwestora.

Reakcja po stracie pieniędzy

Po incydencie, Naved Alam próbował odzyskać swoje środki od oszusta podszywającego się pod rekrutera, jednak ten w momencie publikacji informacji miał zawieszony profil X, co utrudniło proces odzyskania zgubionych środków.

Sytuacja w kontekście regulacji kryptowalut w Indiach i na świecie

To oszustwo miało miejsce w momencie, gdy w Indiach rośnie liczba działań regulatorów przeciwko działaniom nielegalnym związanym z kryptowalutami. Wcześniej indyjska Enforcement Directorate wniosła oskarżenia przeciwko 299 podmiotom oskarżonym o pranie brudnych pieniędzy w związku z oszustwami oferującymi inwestycje w kopalnie kryptowalut.

W kontekście międzynarodowym niedawno władze Korei Południowej zakończyły podobne oszustwo, w którym ofiary straciły ponad 4.1 miliona dolarów, obiecując ogromne zyski z inwestycji w kryptowaluty.