Prokurator Brooklynu na tropie międzynarodowych oszustw z kryptowalutami


Prokurator Okręgu Brooklyn rozprawia się z oszustwami związanymi z kryptowalutami

Prokurator Okręgu Brooklyn, Eric Gonzalez, stanął na czele działań mających na celu likwidację zorganizowanego oszustwa związanego z kryptowalutami, które obejmowało całe Stany Zjednoczone. Schemat ten polegał na wykorzystaniu fałszywych stron internetowych i aplikacji do nakłonienia ofiar do inwestowania w kryptowaluty, a następnie blokowania możliwości wypłaty środków, co kończyło się całkowitą stratą inwestycji dla poszkodowanych.

Skala i mechanizm działania oszustwa

Schemat oszustwa z kryptowalutami był prowadzony na szeroką skalę, z zasięgiem obejmującym cały obszar Stanów Zjednoczonych. Prokurator Gonzalez wyraził głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą podobnych przypadków oszustw, które mają miejsce poza granicami Brooklynu. Szacuje się, że straty z tego typu oszustw sięgają rocznie miliardów dolarów, co stanowi poważne zagrożenie dla inwestorów oraz bezpieczeństwa finansowego.

Śledztwo i działania prokuratora

Zespół prokuratora Eric’a Gonzaleza podjął działania śledcze w oparciu o skargi poszkodowanych, w tym m.in. sprawę 51-letniej kobiety, która straciła ponad 22 tysiące dolarów, padając ofiarą podobnego oszustwa w marcu 2023 roku. Analiza transakcji kryptowalutowych pozwoliła na ujawnienie złożoności schematu oszustwa, identyfikując powiązane sieci domen i serwerów używanych przez przestępców.

Interwencja prokuratora i konfiskata

W ramach działań mających na celu zwalczanie oszustw związanych z kryptowalutami, prokurator Eric Gonzalez skonfiskował stronę internetową coinformat.com oraz 20 powiązanych domen, a także trzy wirtualne serwery, które używane były do hostowania tych stron. Ponad 80 domen związanych z oszustwem zostało zlokalizowanych, z coinformat.com stanowiącym centralny punkt działania przestępców.

Międzynarodowy charakter oszustw

Prokurator podkreślił, że tego typu oszustwa często mają charakter międzynarodowy, co sprawia, że są trudniejsze do zwalczania. Często oszustwa związane z kryptowalutami są wspomagane przez handel ludźmi z Azji Południowo-Wschodniej, co dodatkowo komplikuje proces ścigania sprawców i odzyskiwania środków dla poszkodowanych.

Walka z oszustwami związanymi z kryptowalutami staje się coraz bardziej wymagająca, jednakże działania podejmowane przez prokuratora Eric’a Gonzaleza dają nadzieję na skuteczną eliminację tego typu przestępstw i ochronę przyszłych potencjalnych ofiar.