Prokurator z Nowego Jorku rozwija pozew o oszustwo na 3 mld dolarów wobec firm kryptowalutowych – Co się wydarzyło?


Prokurator Generalny Nowego Jorku rozwija pozew o oszustwo na 3 mld dolarów przeciwko firmom kryptowalutowym

Letitia James, Prokurator Generalny Nowego Jorku, podjęła kroki mające na celu rozszerzenie pozew przeciwko trzem firmom kryptowalutowym o wartości 1 mld dolarów. Zarzuty dotyczące oszustwa wobec Digital Currency Group (DCG), Genesis Global Capital i Gemini Trust zostały zwiększone trzykrotnie, osiągając kwotę 3 mld dolarów.

Więcej inwestorów zostało wprowadzonych w błąd przez program inwestycyjny Gemini Earn

Prokurator James informuje, że od złożenia pozwu przeciwko tym firmom w zeszłym roku, do sądu zgłosiło się więcej inwestorów, którzy padli ofiarą oszustwa. Dodatkowe śledztwo ujawniło, że dodatkowi inwestorzy stracili ponad 2 mld dolarów, co podnosi łączną kwotę oszustwa powyżej 3 mld dolarów. W sumie ponad 230 000 inwestorów zostało oszukanych.

Zarzuty dotyczą zaniedbań w informowaniu inwestorów o ryzyku

Prokurator James oskarżyła firmy o nieprawidłowe informowanie inwestorów o ryzyku związanym z programem kredytów kryptowalutowych. W szczególności, Gemini zostało oskarżone o wprowadzenie klientów w błąd, nie informując o udzielaniu pożyczek dla spółki zajmującej się handlem kryptowalutami, Alameda Research, założonej przez oskarżonego oszusta Sama Bankman-Frieda.

Stabilność sektora kryptowalut nadal pozostaje kwestią sporną

Mimo mniejszej liczby skandali w porównaniu z ubiegłym rokiem, sektor kryptowalutowy nadal nie jest w pełni zintegrowany z ogólnym systemem finansowym. Problematyka stabilności została podkreślona niedawną pięciogodzinną przerwą w funkcjonowaniu sieci Web3, Solana blockchain. Przedstawiciele sektora zauważają, że aby Solana mogła stać się blockchainem dla mas, musi wyeliminować takie usterki.

Warto zauważyć, że pomimo dynamicznego rozwoju sektora kryptowalut, nadal istnieje wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem, transparentnością działania oraz ochroną interesów inwestorów.