„Przed halvingiem Bitcoina: Co przyniesie dla rynku kryptowalut?”


Zjawisko halvingu Bitcoina – co oznacza dla rynku kryptowalut?

Zbliżający się halving Bitcoina, czyli zmniejszenie się o połowę nagrody za blok, wzbudza duże zainteresowanie wśród uczestników rynku kryptowalut, zwłaszcza profesjonalnych traderów. Historycznie patrząc, oczekiwanie na halving sprzyjało sentymentowi byczemu, ale niekoniecznie bezpośrednio w dniu, w którym zjawisko to ma miejsce.

Opóźniony wpływ redukcji podaży wydobywania

Wpływ redukcji podaży wydobywania Bitcoina na rynek może być opóźniony, ponieważ kopalnie zwykle nie sprzedają codziennie wszystkich wydobytych zasobów, lecz gromadzą je, oczekując na potencjalny wzrost cen na rynku.

Ostrzeżenia analityków i opcje na rynku

Niektórzy analitycy ostrzegają przed zbyt prostym oczekiwaniem wzrostu cen po halvingu, zwracając uwagę na to, że trajektoria cen Bitcoina jest kształtowana przez wiele zmiennych zewnętrznych. Na rynku opcji dominują opcje call o neutralnym do byczym nastawieniu na wygaśnięcie 28 czerwca.

Otwarta stopa opcji na Deribit do 28 czerwca wyniosła imponującą kwotę 4,5 miliarda dolarów, przy znacznej przewadze opcji kupna nad sprzedażą. Istnieją nawet opcje call celujące w 140 000 i 200 000 dolarów na 28 czerwca, co dla niektórych inwestorów może wydawać się zbyt ambitne.

Sceptycyzm wobec „spirali śmierci” i obecna sytuacja na rynku

Spekulacje na temat „spirali śmierci” są odrzucane, głównie ze względu na elastyczność sieci Bitcoina i system dostosowywania trudności co 2016 bloków. Aktualnie popyt na opcje put z ceną wyższą niż 57 000 dolarów jest niewielki, co może świadczyć o ogólnym optymizmie na rynku kryptowalut. Rynek wydaje się obecnie skłaniać ku neutralno-byczym strategiom przed nadchodzącym halvingiem Bitcoina, co można zaobserwować co najmniej do wygaśnięcia opcji w czerwcu.