Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Przewidywany spadek mocy haszującej sieci Bitcoin – wywołany nadchodzącym halvingiem

16 lutego 2024 | 06:40

Analitycy z Galaxy Digital prognozują spadek mocy haszującej sieci Bitcoin przed halvingiem

Analitycy z Galaxy Digital prognozują, że nadchodzący halving Bitcoina w kwietniu tego roku może skutkować potencjalnym zmniejszeniem o 20% mocy haszującej sieci. Halving, czyli zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku o połowę, ma wpływać na konkretne modele maszyn górniczych oraz obniżyć moc haszującą sieci.

Obniżenie nagród za blok wskutek halvingu

Po halvingu nagrody za blok zostaną zmniejszone z 6,25 do 3,125 bitcoina. Spodziewa się, że ta zmiana zmotywuje górników do poszukiwania większej efektywności oraz redukcji kosztów, aby zniwelować negatywne skutki niższych nagród. Aktualnie moc haszująca sieci Bitcoin wynosi około 515 eksahaszów na sekundę (EH/s).

Prognozy dotyczące mocy haszującej sieci

Według analizy około 15-20% mocy haszującej sieci może zostać wyłączone po halvingu, co odpowiada około 86-115 EH. Analitycy szacują, że do końca 2023 roku moc haszująca sieci wyniesie między 675 a 725 EH.

Proces halvingu a rynek kryptowalut

Przed halvingiem prognozowany jest duży szok podaży Bitcoina, uwzględniający nową subwencję blokową, opłaty transakcyjne stanowiące 15% nagród oraz cenę Bitcoina wynoszącą 45 000 USD (wobec obecnej wartości około 52 000 USD). Analiza obejmuje także przyszłe ceny energii i koszty od publicznych górników.

Prognozy na rynku kryptowalut

Przewiduje się, że w maju moc haszująca spadnie do średnio 500 EH/s z prognozowanych 565 EH/s w kwietniu. Przyjmuje się średnią cenę Bitcoina na poziomie 55 000 USD przed halvingiem oraz wzrost do 57 500 USD po nim. Firmy, takie jak Riot Platforms i Bitfarms, zainwestowały znaczące środki w infrastrukturę górniczą w związku z oczekiwaniami co do halvingu i przyszłego odbicia rynku w drugiej połowie 2023 roku.

Perspektywa analityków na sytuację górników

„Uważamy, że górnicy, którzy mają małe lub żadne długi, niskie koszty energii i efektywne floty górnicze, poradzą sobie dobrze,” powiedział White. „Mimo że oczekujemy trudności dla wszystkich, zwłaszcza na początku, gdy górnicy na granicy rentowności będą próbowali wytrwać, zanim przerobią swoje działania.”