Roman Sterlingov skazany za prowadzenie Bitcoin Fog: najdłużej działający serwis do prania pieniędzy na darknecie.


Roman Sterlingov skazany za prowadzenie Bitcoin Fog – najdłużej działającego serwisu do prania pieniędzy na darknecie

Sąd federalny w Waszyngtonie skazał Romana Sterlingova, obywatela rosyjsko-szwedzkiego, za działalność darknetowego miksera kryptowalut Bitcoin Fog oraz pranie 400 milionów dolarów. Bitcoin Fog istniał od 2011 roku i był najdłużej działającym serwisem do prania pieniędzy na darknecie, przetwarzając ponad 1,2 miliona bitcoinów z tamtejszych rynków.

Nielegalne działania wspierane przez Bitcoin Fog

Usługi świadczone przez Bitcoin Fog ułatwiały szereg nielegalnych działań, w tym handel narkotykami, przestępstwa komputerowe, kradzież tożsamości oraz materiały związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Skazanie i grożące kary

Sterlingov został uznany za winnego zarzutów związanych z spiskiem do prania pieniędzy, praniem podszytym działaniem operacji operacją prania pieniędzy oraz prowadzenia nielegalnej działalności transmitowania pieniędzy. Grozi mu do 20 lat więzienia za pranie pieniędzy i do 5 lat za nielegalną działalność transmitowania pieniędzy.

Wiadomość dla usług związanych z kryptowalutami docierających do USA

To skazanie wysyła wyraźny komunikat, że usługi związane z kryptowalutami docierające do Stanów Zjednoczonych muszą przestrzegać prawa amerykańskiego.

Śledztwo i współpraca międzynarodowa

Amerykańskie agencje egzekwujące prawo, w tym IRS-CI i FBI, współpracowały z partnerami międzynarodowymi w dochodzeniu przeciwko Bitcoin Fog i Sterlingovowi. Proces prowadzili adwokaci Jeff Pearlman i C. Alden Pelker z sekcji przestępczości komputerowej i własności intelektualnej Departamentu Sprawiedliwości.

Wyrok jako kamień milowy w walce z cyberprzestępczością

Sprawa przeciwko Sterlingovowi podkreśla globalne wysiłki na rzecz zwalczania przestępstw w cyberprzestrzeni i egzekwowania granic prawnych i etycznych w świecie cyfrowym. Skazanie to stanowi kamień milowy w walce z cyberprzestępczością, podkreślając, że anonimowość w świecie cyfrowym nie jest poza zasięgiem organów ścigania.