Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Runes: nowy protokół na rynku kryptowalut


Runes – nowy protokół na rynku kryptowalut

Runes to innowacyjny protokół stworzony przez Caseya Rodarmora, znanego ze stworzenia Ordinals. Jest to rozwiązanie, które ma na celu umożliwienie tworzenia tokenów zastępujących non-fungible (NFT) na sieci Bitcoin, co otwiera drogę do handlu tymi tokenami bezpośrednio za bitcoiny na łańcuchu bloków Bitcoin.

Unikalna konstrukcja oparta na Bitcoinie

Protokół Runes opiera się na modelu Unspent Transaction Output (UTXO), charakterystycznym dla Bitcoina. Twórca, Casey Rodarmor, uważa ten model za bardziej efektywny i bezpieczniejszy niż stosowany na przykład w Ethereum model konta.

Start protokołu w okresie trzeciego halvingu Bitcoina

Planowany start protokołu Runes został zaplanowany na okres trzeciego halvingu Bitcoina, który występuje co około cztery lata w celu kontrolowania wskaźnika inflacji kryptowaluty. Poziom bloku 840 000 Bitcoin będzie punktem, w którym protokół i pierwsze tokeny oparte na Runes zostaną wprowadzone, choć dokładna data ta może się różnić, ale spodziewana jest na około 20 kwietnia.

Projekty wykorzystujące protokół Runes

Obecnie wiele projektów rozwija się w obszarze Ordinals, korzystając z protokołu Runes. Wśród nich warto wymienić takie inicjatywy jak RSIC, Runestone, Node Apes, RuneX oraz popularny portfel Bitcoin Xverse.

Cel i strategia twórcy

Casey Rodarmor, pomysłodawca Runes, dąży do zwiększenia zainteresowania oraz płynności innych kryptowalut na rzecz Bitcoina poprzez wprowadzenie spekulacyjnych aktywów, minimalizując jednocześnie ryzyko oszustw. Jego podejście do protokołu Runes skupia się na prostocie i aspektach rozrywkowych, otwierając nowe możliwości na rynku kryptowalutowym.