Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Sankcje USA wobec rosyjskich firm fintech związanych z kryptowalutami


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskie firmy fintech związane z kryptowalutami

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił nałożenie sankcji na 13 rosyjskich firm fintech oraz dwie osoby za oferowanie usług związanych z kryptowalutami, które miały pomóc Rosji w omijaniu narzuconych ograniczeń gospodarczych po inwazji na Ukrainę.

Nowe sankcje po zakazie wjazdu dla obywateli USA do Rosji

Decyzja o nałożeniu sankcji na firmy fintech z Rosji pojawiła się dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Rosję zakazu wjazdu dla 227 obywateli USA, w tym dziennikarzy, badaczy i urzędników rządowych, za popieranie polityki „rusofobicznej” Waszyngtonu.

Sankcje mające na celu utrudnienie unikania ograniczeń finansowych w Rosji

Firmy rosyjskie objęte sankcjami miały udział w budowie lub obsłudze usług opartych na technologii blockchain oraz ułatwiały płatności wirtualnymi walutami w rosyjskim sektorze finansowym, co mogło umożliwiać unikanie sankcji narzuconych przez USA.

Lista firm objętych sankcjami

Wśród rosyjskich firm fintech z sankcjami znajdują się takie podmioty jak B-Crypto, Masterchain, Laitkhaus czy Atomaiz, które miały udział w wydawaniu, wymianie i transferze cyfrowych aktywów finansowych dla objętych sankcjami banków rosyjskich.

Netexchange i Netex24 wraz z właścicielem Timurem Bukanovem także zostali objęci sankcjami za prowadzenie wymiany wirtualnych walut umożliwiającej płatności cyfrowe w rosyjskich rublach i wirtualnych walutach dla podmiotów objętych sankcjami, takich jak Sberbank, Alfa-Bank czy Hydra Market.

Ostateczność w stosowaniu sankcji

Stany Zjednoczone podkreślają, że sankcje są narzędziem ostateczności w celu powstrzymania Rosji przed omijaniem restrykcji gospodarczych i finansowych, szczególnie w kontekście wojny z Ukrainą.

Mechanizmy płatnicze a sankcje USA

Brian E. Nelson, Podsekretarz Skarbu USA ds. Terroryzmu i Wywiadu Finansowego, zaznacza, że Rosja sięga po alternatywne mechanizmy płatnicze w celu uniknięcia amerykańskich sankcji i kontynuacji finansowania działań wojennych przeciwko Ukrainie.

Ministerstwo Skarbu USA zapewnia, że będzie kontynuowało ujawnianie i zakłócanie firm fintech, które pomagają rosyjskim instytucjom finansowym omijać sankcje i próbują podłączyć się ponownie do globalnego systemu finansowego.

Sankcje za kampanię dezinformacji

Stany Zjednoczone nie tylko nałożyły sankcje na firmy związane z kryptowalutami, ale także na dwie osoby i dwie firmy za kampanię dezinformacji mającą na celu wpływ na opinie publiczną. Sankcje te miały związek z „trwającą zagraniczną kampanią wpływu szkodliwego z polecenia Administracji Prezydenta Rosji”.