Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Skandal w świecie kryptowalut: atak na influencerów i użytkowników platformy X


Serwis IFTTT oskarżony o umożliwienie oszustw na kryptowaluty

Serwis auto-postowania IFTTT (If This Then That) niedawno znalazł się w centrum skandalu związanego z nową falą oszustw na kryptowaluty. Oszuści wykorzystali platformę, aby zachęcać naiwnych użytkowników do wysyłania środków w kryptowalucie Solana na rzecz memowego tokena o nazwie „$PACKY”.

Ataki na influencerów z branży kryptowalut

Kilku znanych influencerów z branży kryptowalut, takich jak Packy McCormick i Scott Shapiro, padło ofiarą oszustw, gdy ich konta na serwisie X zostały przejęte przez złoczyńców promujących fałszywy token.

Reakcja influencerów na ataki

Po incydencie Packy McCormick poinformował, że został zhakowany i zaapelował o ostrożność, aby unikać klikania w podejrzane linki i przesyłania środków na losowe adresy.

Inni użytkownicy, w tym Justin Kan i Scott Shapiro, również doświadczyli podobnych ataków. W rezultacie ostrzegali oni społeczność przed podłączaniem starych aplikacji zewnętrznych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Naruszenie kont i skala szkód

W wyniku tej aferze udało się sprawcy przejąć prawie 1 milion dolarów, włamując się do ponad 8 wpływowych kont z branży krypto na platformie X. Skradzione środki pochodziły z transakcji przeprowadzonych przez naiwnych użytkowników, zwabionych obietnicami zysków z inwestycji w fałszywą kryptowalutę.

Incydent dotyczy również znanych osób

Włamywacz dostał się również do kont założyciela aplikacji Rainbow oraz CEO Asymmetric Finance. Nawet konto digitalnego artysty Bryan Brinkmana padło ofiarą ataku.

Platforma X – pole do działania dla przestępców

Incydent związany z IFTTT to tylko jedno z wielu niebezpieczeństw czyhających na użytkowników platformy X. W przeszłości notowano już liczne przypadki nielegalnych działań, oszustw i hakerskich ataków, w tym włamanie na oficjalne konto Securities and Exchange Commission (SEC).