Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Skandaliczne pranie pieniędzy przez kryptowaluty: aresztowani podejrzani o 73 miliony dolarów


Amerykańskie władze aresztowały osoby podejrzane o pranie 73 milionów dolarów poprzez kryptowaluty

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o aresztowaniu Darena Lia i Yichenga Zhanga w związku z podejrzeniem udziału w przestępczym schemacie prania 73 milionów dolarów za pośrednictwem kryptowalut. Oskarżeni mieli przenosić środki z oszustwa inwestycyjnego do stabilnej kryptowaluty USDT.

Osoby oskarżone o prowadzenie międzynarodowego oszukańczego schematu

Daren Li oraz Yicheng Zhang zostali oskarżeni o udział w międzynarodowym oszukańczym schemacie inwestycyjnym, który miał na celu pranie pieniędzy z inwestycji w kryptowaluty. Według aktów oskarżenia złożonych w Okręgu Centralnym Kalifornii, Li i Zhang mieli przekształcać środki finansowe poprzez konta bankowe wielu firm-łupków.

Ponad 73 miliony dolarów pranych przez konta bankowe w USA i za granicą

Biuro Prasowe Departamentu Sprawiedliwości potwierdziło, że ponad 73 miliony dolarów zostało oszukane i uprane za pośrednictwem kont bankowych w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Pieniądze te zostały przekształcone w kryptowalutę Tether (USDT) i wysłane m.in. na Bahamy.

Oskarżeni grożące surowe konsekwencje

Według dokumentów sądowych, portfel kryptowalut powiązany ze schematem otrzymał ponad 341 milionów dolarów. Departament Sprawiedliwości oskarżył Li i Zhanga o spisek w celu prania pieniędzy oraz sześć zarzutów międzynarodowego prania pieniędzy, za co grozi im maksymalna kara pozbawienia wolności wynosząca 20 lat za każde z zarzutów.

Lisa Monaco, zastępca Prokuratora Generalnego USA, podkreśliła: „Oszustwa inwestycyjne w kryptowaluty wykorzystują bezgraniczny charakter wirtualnej waluty i komunikację online w celu oszustwa ofiar.”

DOJ wcześniej zajęło 9 milionów dolarów związanych z innym schematem

Należy wspomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku Departament Sprawiedliwości USA poinformował o zajęciu 9 milionów dolarów w kryptowalucie Tether (USDT) związanych z międzynarodowym schematem miłosnym i rzeźniczym. Sprawa ta również była związana z praniem pieniędzy za pomocą kryptowalut.