Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Skazany za cyberprzestępczość: historia udziału w operacji ransomware LockBit


Skazaniec za udział w operacji ransomware LockBit

Rosyjsko-kanadyjski obywatel, Mikhail Vasiliev, został skazany na blisko cztery lata więzienia za udział w operacji ransomware LockBit. Sprawa ta jest jednym z wielu przykładów ciągłej walki przeciwko cyberprzestępczości, która staje się coraz bardziej międzynarodowa i złożona.

Grzywna i udział w atakach

Vasiliev został również ukarany grzywną w wysokości 860 000 dolarów za udział w atakach grupy LockBit. Przyznał się do atakowania co najmniej trzech organizacji w Kanadzie, szantażując je i żądając olbrzymich kwot okupu.

Ataki ransomware i odpowiedzialność

Mikhail Vasiliev jest odpowiedzialny za szereg ataków ransomware z żądaniami okupu od 5 do 70 milionów euro. Jego działania zostały uznane za akty terrorysty cybernetycznego o motywacjach chciwości, które miały na celu wyłudzenie pieniędzy od ofiar.

Operacja Kronos i aresztowania

Działania LockBit zostały zdemontowane w lutym 2024 roku w ramach operacji Kronos, podczas której skonfiskowano 34 serwery i 200 kont kryptowalutowych. Sześciu podejrzanych związanych z LockBit, w tym Vasiliev, zostało aresztowanych.

Globalna współpraca w zwalczaniu cyberprzestępczości

Sprawa Vasilieva oraz zdemontowanie grupy LockBit to także dowód rosnącej międzynarodowej współpracy w zwalczaniu cyberprzestępczości. Przełamywanie struktur takich grup wymaga wspólnych wysiłków oraz ścisłej koordynacji działań pomiędzy państwami.

Podsumowanie

Skazanie Mikhaila Vasilieva za udział w operacji ransomware LockBit i zdemontowanie grupy to kolejny krok w walce z przestępczością internetową. Przy tym ważne jest ciągłe monitorowanie oraz rozwijanie działań mających na celu ochronę danych i infrastruktury przed atakami oraz identyfikowanie i karanie sprawców.