Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Skazany za prowadzenie miksera kryptowalut: Roman Sterlingov i jego rola w cyberprzestępczości”

Roman Sterlingov został skazany za prowadzenie miksera kryptowalut przetransportowującego około 400 milionów dolarów w Bitcoin. Sąd uznał go winnego prania pieniędzy i innych przestępstw. Ten przypadek ukierunkowuje uwagę na walkę z cyberprzestępczością i konieczność ulepszania praw i technologii w tej dziedzinie.

Roman Sterlingov skazany za prowadzenie miksera kryptowalut

Roman Sterlingov, obywatel Rosji i Szwecji, został niedawno skazany przez sąd federalny USA za prowadzenie znanego miksera kryptowalut, który przeniósł około 400 milionów dolarów w Bitcoin przez dekadę działalności.

Areśstowanie i oskarżenia

Sterlingov został aresztowany w kwietniu 2021 roku w Los Angeles pod zarzutem prowadzenia miksera Bitcoin Fog, usługi często wykorzystywanej przez hakerów do zacierania pochodzenia kryptowalut. Mikser ten przesunął ponad 1,2 miliona Bitcoinów (BTC) o łącznej wartości około 400 milionów dolarów, głównie związanych z działaniami na darknecie, takimi jak handel narkotykami, oszustwa komputerowe i kradzież tożsamości.

Obrona i zeznania

Sterlingov, reprezentowany przez znanego prawnika hackerów Tora Ekelanda, przyznał korzystanie z usługi miksera, ale zaprzeczył, że jest jej operatorem czy założycielem. Podczas procesu zeznał także Ilya Lichtenstein, skazany haker za kradzież na giełdzie kryptowalut Bitfinex, który przyznał używanie miksera Bitcoin Fog do ukrycia części skradzionych funduszy.

Wyrok i konsekwencje

Sterlingov został uznany winnym spisku prania brudnych pieniędzy, prowadzenia nielegalnego biznesu przekazu pieniężnego oraz naruszeń prawa dotyczących przekazów pieniężnych. Grozi mu do 20 lat więzienia za każde z oskarżeń o pranie pieniędzy, co stanowi bardzo poważne konsekwencje dla jego działalności.

Walka z cyberprzestępczością

Środowiska policyjne coraz bardziej skupiają się na infrastrukturze ułatwiającej cyberprzestępczość, w tym na mikserach kryptowalut ułatwiających pranie brudnych pieniędzy, takich jak Bitcoin Fog czy Tornado Cash. Jedna z osób podejrzewanych o współtworzenie miksera Tornado Cash stanie również przed sądem za działalność sprzyjającą praniu pieniędzy, oskarżenie opiera się na podejrzeniach o ułatwienie przeszło miliarda dolarów w transakcjach, w tym setek milionów dla grupy Lazarus z Korei Północnej.

Cały proces sądowy w sprawie Roman Sterlingova rzuca światło na coraz bardziej skomplikowane związki między przestępczością internetową a kryptowalutami, oraz na konieczność wzmacniania środków prawnych i technologicznych w celu zwalczania tego typu działalności.