Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Sukces amerykańskich służb w zwalczaniu cyberprzestępczości: przejęcie 1,4 miliona dolarów Tether


Amerykańskie służby porządkowe z sukcesem przejmują fundusze Tether wartości 1,4 miliona dolarów

Amerykańskie służby porządkowe niedawno podjęły działania mające na celu zwalczanie oszustw związanych z scamem technicznego wsparcia, które dotknęły głównie starszych mieszkańców USA. W ramach tych działań, agencje udało się przejąć tokeny Tether o wartości 1,4 miliona dolarów, które zostały wykorzystane przez przestępców do dokonywania oszustw.

Metody działania oszustów i działania FBI

Ofiary oszustw były namierzane poprzez wyskakujące okienka na komputerach, informujące o rzekomo skompromitowanym systemie. Oszuści podszywali się pod pracowników wsparcia technicznego Microsoftu lub Apple, przekonując ofiary do instalacji oprogramowania dostępu zdalnego. Następnie informowali, że numery ubezpieczenia społecznego i konta bankowe ofiar zostały naruszone. W dalszej części oszuści przekonywali ofiary do konwersji swoich funduszy na kryptowaluty w celu ochrony, a następnie do transferu ich do portfeli kryptowalutowych kontrolowanych przez przestępców.

W odpowiedzi na te działania FBI zarekwirowało podejrzane fundusze, identyfikując adresy kryptowalutowe używane przez oszustów i zabezpieczając je, aby zwrócić środki ofiarom. Jedna z osób pokrzywdzonych przelała co najmniej 3 miliony dolarów oszustom, jednak konta przestępców zostały zamrożone w marcu 2023 roku, co pozwoliło na zabezpieczenie części środków.

Współpraca Tether i amerykańskich władz

Tether, firma odpowiedzialna za kryptowalutowy stablecoin, dobrowolnie współpracowała z amerykańskimi władzami w zabezpieczeniu środków wykorzystywanych przez oszustów. Ta skuteczna interwencja pokazuje, że współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami rządowymi może przynieść pozytywne rezultaty w walce z przestępczością internetową.

Wzrost cyberprzestępczości wg raportu FBI

Według najnowszego raportu o cyberprzestępczości FBI, zgłoszone straty związane z tego rodzaju oszustwami wyniosły ponad 12,5 miliarda dolarów w 2023 roku, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to alarmujący sygnał dla społeczeństwa, jak również wskazówka dla agencji ścigania, że walka z przestępczością internetową wymaga wzmożonej uwagi i działań prewencyjnych.