Walka z ransomware’ami: Sukcesy i wyzwania organów ścigania


Sukces w walce z ransomware’ami – FBI kontratakuje grupę BlackCat

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił spektakularny sukces w walce z ransomware’ami, prowadząc wraz z FBI międzynarodową operację przeciw grupie hakerskiej BlackCat lub AlphV. W ostatnich tygodniach agenci FBI zdołali zdezaktywować klucze deszyfrujące wykorzystywane przez grupę, co pozwoliło uniemożliwić dalsze szantażowanie ofiar.

Atak na firmę medyczną Change Healthcare

Niestety, mimo skutecznych działań FBI, grupa BlackCat ponownie zaatakowała, tym razem firmę medyczną Change Healthcare. Atak spowodował poważne zakłócenia w pracy oprogramowania wykorzystywanego w szpitalach i aptekach na terenie Stanów Zjednoczonych, co w konsekwencji mogło zagrażać życiu pacjentów.

Wyścig z czasem w walce z grupami hakerskimi

Analitycy zajmujący się ransomware’ami zauważają, że sukcesy osiągane przez organy ścigania stają się coraz krótsze. Po rozprawieniu się z jedną grupą, hakerzy szybko odbudowują swoje ataki, unikając konsekwencji. Brak możliwości aresztowania głównych sprawców działających w krajach, takich jak Rosja, uniemożliwia skuteczne powstrzymanie działalności grup hakerskich.

Powrót grupy Lockbit po działaniach National Crime Agency UK

Nedawne działania National Crime Agency UK skierowane przeciwko grupie Lockbit również nie okazały się ostateczne. Pomimo prób zdezaktywowania grupy, ta szybko powróciła do działalności, udostępniając nową stronę na dark webie, co jest zjawiskiem coraz częstszym w przypadku ataków ransomware.

Walka trwa – grupy BlackCat i Lockbit nie ustępują

Mimo działań FBI i National Crime Agency UK, grupy BlackCat i Lockbit kontynuują ataki na firmy i instytucje. Liczba ofiar może być jednak nieco mniejsza po działaniach podejmowanych przez agencje ścigania. Lockbit chce także utrzymać zaufanie partnerów, dlatego stara się obniżyć sprawczość swojej nowej strony dark webowej.

Podsumowanie

Walka z ransomware’ami to nieustanny wyścig z czasem. Pomimo sukcesów osiąganych przez organy ścigania, grupy hakerskie takie jak BlackCat i Lockbit nie ustępują, atakując firmy i instytucje. Konieczna jest globalna współpraca i zacieśnienie działań, aby skutecznie powstrzymać inwazję ransomware’ów na systemy informatyczne.