Afera Bitcoinowa w Indiach: Oficerowie Policji pod Lupą Śledczych – Co się Wydarzyło?


Afera Bitcoinowa w Indiach: Oficerowie ds. Przestępczości pod Lupą Śledczych

Indie wstrząsane są kolejną aferą związaną z kryptowalutami, której epicentrum stanowi hack giełdy kryptowalut Unocoin w 2017 roku. W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez Specjalny Zespół Śledczy (SIT), kilku wysokich rangą oficerów Oddziału ds. Przestępczości, w tym Inspektor Generalny Policji (IGP), znalazło się w ogniu krytyki.

Trudne pytania dla Inspektora Generalnego Policji

Specjalny Zespół Śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie afery Bitcoinowej, skierował notyfikację do Inspektora Generalnego Policji Sandeepa Patila, będącego szefem Oddziału ds. Przestępczości. Celem notyfikacji jest wyjaśnienie rozbieżności w śledztwie dotyczącym hacker Srikrishny Ramesha, znanego jako Sriki, który dokonał kradzieży 60,6 Bitcoinów o wartości 1,14 crore (ok. 137 000 USD) z giełdy Unocoin.

Oskarżenia i Aresztowania

Afera Bitcoinowa rozprzestrzeniła się na kilka innych osób. Sriki, w wymianę 150 Bitcoinów o wartości 5,5 crore zaangażował Khandelwala, co zaowocowało aresztowaniem obu w 2020 roku. Zarzuty obejmują m.in. zamówienia narkotyków w internecie za pomocą Bitcoina.

Czterech byłych oficerów Oddziału ds. Przestępczości, wraz z prywatnym ekspertem od cybernetyki, stawiani są przed sądem pod zarzutem nielegalnego przetrzymywania, złamania zaufania przez funkcjonariusza publicznego oraz zniszczenia dowodów powiązanych z aferą Bitcoinową.

Udział Rishaba – Syna Dyrektora Generalnego Policji

Śledztwo nie omija Rishaba, syna Dyrektora Generalnego Policji (ADGP), podejrzanego o uczestnictwo w nielegalnych transakcjach uzyskanych z handlu Bitcoinami. Zarzuty, jakie stawiane są Rishabowi, to naruszenie prawa.

Wzrost Oszustw z Kryptowalutami w Indiach

Indie zanotowały wzrost liczby przestępstw związanych z kryptowalutami. Niedawne działania Centralnego Biura Śledczego doprowadziły do likwidacji dwóch głównych oszustw z obszaru kryptowalut, skutkując skonfiskowaniem ponad 30 milionów dolarów.

Cała sprawa afer Bitcoinowych w Indiach pozostaje dynamicznym narastającym problemem, na który władze muszą znaleźć skuteczne rozwiązanie.