Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Halving Bitcoina: Wpływ na rynek kryptowalut i przyszłość Bitcoinów

Halving Bitcoina wpływa na rynek kryptowalut poprzez zmniejszanie nagrody za wydobycie bloku. Proces spowoduje obniżenie inflacji bitcoina i może generować krótko- i długoterminową zmienność cen. Perspektywa na przyszłość pozostaje optymistyczna, ze względu na zmniejszanie podaży i interes instytucjonalny.

Halving Bitcoina: Co to jest i jak wpływa na rynek kryptowalut?

Halving Bitcoina to proces, podczas którego nagroda za wydobycie nowego bloku w sieci kryptowaluty jest zmniejszana o połowę. Kolejne obniżenie nagród dla górników bitcoina, zwane halvingiem, spodziewane jest 20 kwietnia. Nagroda spadnie z 6,25 BTC do 3,125 BTC, co obniży roczną stopę inflacji bitcoina z 1,7% do 0,85%.

Skutki krótko- i długoterminowe halvingu Bitcoina

Historia pokazuje, że halvingi bitcoina powodują krótkoterminową zmienność, ale długoterminowe wzrosty cen. Przed poprzednimi halvingami w 2016 i 2020 ceną bitcoina rosła, potem następował spadek, ale ostatecznie cena przebijała poprzednie szczyty.

Trend wzrostowy cen po halvingu

Zauważalny jest trend malejącego procentowego wzrostu ceny bitcoina po halvingu. Po pierwszym halvingu cena wzrosła o 4802%, ale ta wartość spadła w kolejnych. To sugeruje, że z powodu większej kapitalizacji rynku, przyszłe wzrosty cen bitcoina będą stopniowo maleć.

Aktualny halving i jego specyfika

Obecny halving różni się od poprzednich ze względu na przekroczenie dotychczasowego rekordu cenowego przez bitcoina. Duże instytucje zainwestowały znaczne środki w bitcoina po zatwierdzeniu Bitcoin ETF-ów.

Wzrost transakcji i udział górnictwa

Widoczny jest wzrost transakcji dużych wartości oraz większy udział górnictwa w segmencie transakcji, co może wpływać na podaż bitcoina i dynamikę płynności.

Perspektywa na przyszłość

Oczekuje się krótkoterminowej zmienności cen bitcoina w związku z nadchodzącym halvingiem, jednak długoterminowa perspektywa pozostaje zdecydowanie optymistyczna. Zmniejszenie podaży oraz zainteresowanie instytucjonalne mają na to wpływ.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut