Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Sąd skazuje Michaiła Wasiliewa za cyberprzestępczość związane z ransomware LockBit – szczegóły sprawy”

Michaił Wasiliew skazany na 4 lata za cyberprzestępczość związane z ransomware LockBit. Sąd uznał go winnym infekowania komputerów ofiar i szantażowania ich. Po nalocie zabezpieczono dowody, a agencje ścigania doprowadziły do wymierzenia sprawiedliwości. Działania grupy LockBit wciąż stanowią zagrożenie, jednak śledztwa mają na celu zabezpieczenie użytkowników.

Michaił Wasiliew skazany na 4 lata za cyberprzestępczość związane z LockBit ransomware

Młody obywatel kanadyjski i rosyjski, Michaił Wasiliew, został skazany na długoletni wyrok więzienia w związku z zainfekowaniem ponad 1000 komputerów ofiar ransomware LockBit. Wyrokiem sądu, Wasiliew ma spędzić 4 lata za kratami za szantażowanie ofiar o ogromne sumy pieniędzy.

Oskarżenia i dowody

Wasiliew był oskarżony o spiskowanie w celu infekowania chronionych systemów komputerowych za pomocą ransomware oraz wysyłanie żądań okupu do poszkodowanych. W wyniku rzetelnych dochodzeń, w październiku 2022 roku udało się znaleźć dowody na jego działalność przestępczą.

Nalot na Wasiliewa i zabezpieczone dowody

W trakcie nalotu na dom Michaiła Wasiliewa w Ontario, znaleziono niezbite dowody na jego winę. Laptop z panelem kontrolnym LockBit, seed phrase do portfela bitcoin z wpłatą od jednej z ofiar, a także inne materiały związane z atakami, dostarczyły mocnych argumentów przeciwko cyberprzestępcy.

Działalność LockBit i działania agencji ścigania

Grupa LockBit funkcjonuje od co najmniej 2019 roku i zdaniem śledczych, pobrała z okupów nawet do 120 milionów dolarów od tysięcy ofiar na całym świecie. Działania FBI i innych agencji sprawiły jednak zwrot akcji w walce z przestępczością internetową.

Skuteczne wymierzenie sprawiedliwości

Po zlikwidowaniu głównej infrastruktury grupy LockBit, aresztowaniu kilku członków oraz zamrożeniu ponad 200 kont kryptowalutowych związanych z operacją ransomware, Wasiliew oraz inni sprawcy zostali postawieni przed sądem. Sędzia nazwał Wasiliewa „cyber-terrorystą” i wymierzył surową karę za działania motywowane chciwością.

Wciąż istniejące zagrożenia

Pomimo ciężkiej akcji służb, grupa LockBit nie przestaje działać. Twierdzą, że ich dane pochodzą głównie z wcześniejszych wycieków, a nowa działalność powoduje obawy co do ich dalszych działań. Trwające śledztwa i operacje mają na celu powstrzymanie przestępców oraz zabezpieczenie użytkowników przed atakami ransomware.

Michaił Wasiliew i inni członkowie grupy odpowiedzą teraz za swoje czyny i poniosą zasłużone konsekwencje. Wyrok sądu jest jednoznaczny – cyberprzestępstwa nie zostaną tolerowane, a sprawcy będą ścigani i ukarani zgodnie z obowiązującym prawem.