Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Skazany cyberterrorysta i pranie brudnych pieniędzy – wyroki, które wstrząsnęły światem cyberprzestępczości

Mikhail Vasiliev, rosyjsko-kanadyjski cyberterrorysta, skazany na blisko 4 lata więzienia za udział w operacji ransomware LockBit. Sprawa wywołała duże zainteresowanie społeczności zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Dodatkowo, skazano Romana Sterlingova za prowadzenie Bitcoin Fog, platformy do prania pieniędzy. Wyroki te mają kluczowe znaczenie w walce z cyberprzestępczością.

Rosyjsko-kanadyjski cyberterrorysta skazany na blisko cztery lata więzienia za udział w operacji ransomware LockBit

34-letni obywatel Rosji i Kanady, Mikhail Vasiliev, został skazany na blisko cztery lata więzienia w Kanadzie za udział w operacji ransomware LockBit. Sprawa ta wzbudziła duże zainteresowanie mediów oraz społeczności zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Skazany za szereg przestępstw związanych z cyberprzestępczością

Vasiliev został aresztowany w listopadzie 2022 roku i oskarżony przez Departament Sprawiedliwości USA o spiskowanie w celu uszkodzenia chronionych komputerów i przekazywania żądań okupu. Ostatecznie przyznał się do ośmiu zarzutów za cyberprześladowanie, uszkodzenia mienia i posiadanie broni.

Operacja ransomware i motywacje cyberterrorysty

Jako „cyberterrorysta” motywowany chciwością, Vasiliev miał wyłudzać okupy od trzech kanadyjskich firm między 2021 a 2022 rokiem. Cała operacja LockBit przyniosła mu znaczące korzyści finansowe, jednak teraz musi ponieść konsekwencje swoich działań.

Odszkodowanie i osłabienie grupy LockBit

Ponadto, Vasiliev został skazany na zwrot ponad 860 000 dolarów w ramach restytucji. Wartość ta ma zrekompensować straty poniesione przez poszkodowane firmy. W lutym 2024 roku grupa ransomware LockBit doznała poważnego osłabienia w wyniku operacji policyjnej, która doprowadziła do przejęcia infrastruktury grupy.

Bitcoin Fog – platforma do prania brudnych pieniędzy

Federalny sąd w Waszyngtonie skazał również Romana Sterlingova za prowadzenie Bitcoin Fog w latach 2011-2021. Platforma ta ułatwiała pranie brudnych pieniędzy z handlu narkotykami, przestępstw komputerowych, kradzieży tożsamości i materiałów z nadużyć seksualnych dzieci. Ilya Lichtenstein, z kolei, wykorzystał Bitcoin Fog do prania około 120 000 bitcoinów, które zostały skradzione z giełdy kryptowalut Bitfinex.

Bitcoin Fog – miliony bitcoinów przelaniane przez służbę

Bitcoin Fog był służbą do prania pieniędzy dla przestępców, przenosząc ponad 1,2 miliona bitcoinów o wartości około 400 milionów dolarów w ciągu dziesięciu lat działalności. Ta sprawa dowodzi jak niezwykle ważne jest zwalczanie przestępczości internetowej oraz konieczność ścigania i karania cyberprzestępców.

Takie wyroki jak w przypadku Mikhaila Vasilieva czy Romana Sterlingova stanowią istotny krok w zapobieganiu przestępczości cybernetycznej i podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.