Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Skandaliczne pranie milionów dolarów przez Chińczyków w USA – stabilna kryptowaluta w centrum uwagi


Skandal z praniem pieniędzy w Stanach Zjednoczonych – aresztowani obywatele chińscy

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął śledztwo w sprawie prania około 73 milionów dolarów przez dwóch obywateli chińskich. Daren Li, podwójny obywatel Chin i Saint Kitts i Nevis, oraz Yicheng Zhang, obywatel chiński zamieszkujący w Kalifornii, zostali aresztowani za udział w kompleksowej operacji prania pieniędzy.

Schematy prania pieniędzy poprzez stablecoin USDT

Oskarżeni przekazywali nielegalne środki poprzez różne instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych, a następnie zamieniali je na stabilną kryptowalutę USDT. Li i Zhang, wraz z innymi wspólnikami, wykorzystywali różne schematy, w tym oszustwa typu „pig butchering”, aby wyprać pieniądze uzyskane w wyniku kryptowalutowych przestępstw.

Operacja prania pieniędzy i znikające inwestycje

Schematy prania pieniędzy, takie jak „pig butchering”, polegają na zdobyciu zaufania ofiar poprzez zachęcanie ich do inwestycji, a następnie ucieczce z pozyskanymi środkami. Li i Zhang nakłaniali ofiary do przelania milionów dolarów na wiele fikcyjnych firm, kontrolowanych przez ich wspólników, a następnie przesyłali pieniądze na różne konta bankowe w kraju i za granicą.

Zatrzymanie i zarzuty

Daren Li został zatrzymany na lotnisku w Atlancie, a Yicheng Zhang złapany w Los Angeles. Obydwaj stoją teraz przed zarzutami prania brudnych pieniędzy i spisku. W przypadku uzyskania wyroków skazujących, grozi im maksymalnie 20 lat więzienia za każde oskarżenie.

Stabilna kryptowaluta USDT w centrum operacji

Śledczy zidentyfikowali wiele kont w Deltec Bank na Bahamach, które były wykorzystywane do konwersji przestępczych środków na USDT. Stabilna kryptowaluta ta stała się popularnym wyborem dla oszustów w przeprowadzaniu operacji prania pieniędzy, a związany ze schematem portfel kryptowalutowy zgromadził ponad 341 milionów dolarów wirtualnych aktywów.

Oszustwa „pig butchering” szacowane na miliardy dolarów

Oszustwa typu „pig butchering” generują olbrzymie zyski dla sprawców, szacowane na ponad 75 miliardów dolarów rocznie. Departament Sprawiedliwości już wcześniej interweniował w sprawie podobnych przestępstw, blokując miliony dolarów skradzione poprzez tego typu schematy. Skala problemu wciąż pozostaje ogromna, a organy ścigania starają się skutecznie zwalczać pranie pieniędzy w środowisku kryptowalut.